Ergen bir köpeğin eğitimi için ipuçları

Ergen bir köpek muhtemelen öğrendiklerini sık sık unutacak, sizi dinlemeyi bırakacak ve otoritenize karşı gelmeyi deneyecektir  (Dolayısıyla bu açıdan ergenlik dönemindeki insanlardan pek farklı değildir.)   

Köpeğinizin bir yetişkin olarak gösterdiği davranışlarını, ona ergenlik dönemindeki yaklaşımınız belirleyecektir. Kuralların sert bir şekilde ve sık olarak hatırlatılması – bunun yanı sıra bol bol övgü ve ödül – uzun dönemde her ikinize de yarar sağlayacaktır.  

İtaat eğitimini ertelediyseniz, artık bu eğitimi köpeğinizin günlük rutininin bir parçası haline getirme vakti gelmiştir. Yapabiliyorsanız, her gün belirli bir süreyi eğitime ayırmaya çalışın. İşte eğitim seanslarınızdan en iyi sonuçları almanızı sağlayacak olan ipuçlarımız.  

Tutarlı olun  

Evdeki herkes, komutlar için aynı ipucu kelimelerin kullanılması ve köpeğinizin yapmasına izin verilenler (ve verilmeyenler) konusunda bir anlaşmaya varmalıdır. Kuralların her zaman aynı kalması eğitimi kolaylaştıracaktır.  

Gerçekçi olun  

Köpeğiniz zaman zaman size güçlük çıkarabilse de, ergenlik tüm köpeklerin gelişimindeki doğal bir evredir.  
Aynı dönemdeki insanlardan farklı olarak, köpeğiniz gerçekten sizinle vakit geçirmek isteyecektir.  

Süreyi kısa tutun  

Kısa ve sık uygulanan eğitim seansları en büyük etkiyi gösterir.  On dakika mükemmel bir süredir, haftada bir kez bir saat süren eğitimden çok daha iyidir.  

Sükunetinizi koruyun  

Köpeğinize karşı sabrınızı ve sükunetinizi korumaya çalışın. Kızarsanız ve öfkelenirseniz, bu durum yalnızca gelecekteki seansları daha da zorlaştıracaktır.   

Köpeğinizin motivasyonunu koruyun  

Ona tonlarca cesaret, övgü ve küçük ödül mamaları verin.  

Köpeğinizin bir sonraki eğitimi dört gözle beklemesi için, her eğitim seansını ilgisinin yüksek olduğu bir noktada bitirmeyi hedefleyin. Köpeğiniz ona öğretmeye çalıştıklarınızı anlamıyorsa, seansı hatasız yapabileceği kolay bir eğitimle bitirin.

Pedigree® Pedigree®