Clicker Eğitimi

Yavru köpeğinizin eğitiminde başarıya ulaşmanın en iyi yolu iyi doğru davranışı ödüllendirmek ve istenmeyen davranışı görmezden gelmektir.  

Clicker eğitimi, farklı bir ses çıkaran küçük bir clicker cihazının kullanımını içerir. Bu teknikle köpekler, bir klik sesi ile mama ödülünü bağdaştırmak üzere eğitilir. Sürekli olarak bu bağlantıyı kurduklarında, spesifik eğitimler için başlamaya hazır olabilirler.  

Clicker eğitimi ile ödüle dayanan diğer eğitim yöntemi arasındaki temel farklılık, hayvana bununla hangi davranışın ödül kazandırdığının tam olarak söylenmesidir. Bu, istenen davranışın gerçekleşmesiyle tam olarak aynı anda verilen farklı ve benzersiz bir klik sesi ile iletişim kurma yöntemidir. Ödül, klik sesinden sonra verilir.

 
İnsan sesinden farklı olarak değişiklik göstermeyen ve köpek tarafından başka durumlarda da işitilen özel bir ses olması nedeniyle, clicker eğitim için yararlı bir gereçtir. Ayrıca bu ses tam olarak istenen davranışın gerçekleştiği anda derhal çıkarılabilir, böylece köpeğin ödül kazandıran davranışı kesin olarak anlamasını ve pekiştirmesini sağlayabilir. Çok hızlı ya da güç algılanan davranışlar için dahi klik sesi çıkarılabilir ve dolayısıyla eğitim gerçekleştirilebilir.
  
Clicker cihazının köpeğe bir şey yapmasını söyleyen bir uzaktan kumanda olmadığını unutmayın - bu ses ona doğru şeyi yaptığı işaretini veren bir ipucudur. 
 
Clicker eğitiminin ilk aşaması, köpeğinize klik sesi ile ödül arasında bir bağlantı kurmayı öğretmektir.
  
- Avucunuzu küçük ödül mamalarıyla doldurun (verdiğiniz günlük miktardan ayırdığınız tanecikler idealdir).
 - Clicker ile bir klik sesi çıkarın ve sesten sonra köpeğinize bir ödül maması verin. 
- Köpeğiniz mama ile motive olmuyorsa, her klik sesinden sonra bir oyuncağın fırlatılması gibi farklı bir ödül vermeyi deneyin. 
-Bunu defalarca tekrarlayın.
   
Köpeğiniz clicker sesi ile kendisine bir ödül verilmesi arasında bağlantı kurmayı hızla öğrenmelidir. Clicker sesini işittikten sonra kulaklarını dikip ödül beklemeye başladığında, bu bağlantıyı kurduğunu anlayabilirsiniz.  Köpeğiniz clicker sesi ile ödül arasında sürekli olarak bağlantı kurduğunda, spesifik davranışlara yönelik eğitime başlayabilirsiniz. 
Bunu gerçekleştirmek için şu iki yaklaşımı deneyebilirsiniz: 

 İlk yaklaşım, onu izleyerek köpeğinizin kendi istediğini yapmasına izin vermek ve istenen davranışı kendiliğinden yaptığında, ödülün takip ettiği bir klik sesi çıkarmaktır. Bu etkili bir eğitim yöntemi olmasına karşın, onun istenen davranışı gerçekleştirmesini beklerken fazlasıyla sabırlı olmanızı gerektirebilir.  

İkinci yöntem ise, köpeğinizi istenen davranışı gerçekleştirmesi için ikna etmektir. Örneğin; köpeğinize oturmayı öğretmek istiyorsanız, küçük bir ödül alın, köpeğinizin bu ödülü görmesini bekleyin ve ödülü köpeğinizin başının üstünde duran elinizde yavaşça hareket ettirin. Ödülü izlemek için yukarıya doğru baktıkça, doğal olarak kendiliğinden oturma konumuna geçecektir. Oturur oturmaz klik sesini çıkarın ve ödülü ona verin.  

Köpeğinizin eğitimden hoşlanması ve yorulmaması ya da sıkılmaması için, bu seansların süresini kısa tutmak gerçekten önemlidir. Eğitimleri kısa seanslar halinde birçok kez tekrarlayın. Ayrıca bir defada yalnızca bir davranış için eğitim vermek en iyi yöntemdir; yoksa yalnızca köpeğinizin kafasını karıştırdığınızla kalabilirsiniz!

Pedigree® Pedigree®