Köpeğimin Diş Bakımı

Köpeğiniz bir terslik olduğunda bunu size söyleyemez, ancak ne yazık ki 3 yaşından büyük her 5 köpekten 4'ünde diş eti hastalığı vardır. Bunun nedeni, diş eti kenarlarında oluşan ve rutin ağız ve diş bakımıyla azaltılabilen plak ve diş taşlarıdır.

Yavru köpeğinizin ya da köpeğinizin diş bakımı

Köpeğinizin dişlerini nasıl fırçalayabilirsiniz?

Köpeğinizin dişlerini nasıl fırçalayabilirsiniz?

Köpeğinizin dişlerini düzenli olarak fırçalamak, onun diş ve diş etlerinin daha sağlıklı olmasının ve diş eti hastalıklarıyla mücadele etmenin iyi bir yöntemidir. Diş fırçalama işleminin adım adım olarak başlatılması, köpeğinizin alışmasını sağlayacaktır. Köpeğinizin dişlerini fırçalamanızın hem basit hem de etkili olmasını sağlayan bu kılavuzu hazırlamak için İngiltere Veteriner Diş Hekimliği Derneği ile birlikte çalıştık.

Nelere ihtiyacınız var?
 • Orta sertlikte bir evcil hayvan diş fırçası

 • Köpek diş macunu (köpekler için toksik olan florür içermesi nedeniyle, insanların kullandığı diş macununun köpeklerde kullanımı sakıncalıdır)

 • Bir miktar su

 • İlgi çekici şeylerin olmadığı ya da fazla olmadığı sakin bir alan

 • Köpeğinizin güvenliği için temiz eller ve kısa tırnaklar

 • Bolca sabır

DentaStix

Pedigree® DentaStix™

Pedigree® DentaStix, çapraz kesitli benzersiz X şeklindeki yapısı ve hafifçe aşındırıcı dokusuyla plakları uzaklaştırır ve köpeğiniz daha uzun süre çiğnemeye devam eder.

Pedigree® DentaStix, diş taşı oluşumuyla nasıl mücadele eder?

Pedigree® DentaStix'in diş eti hastalığına karşı koruma sağlamada nasıl yardımcı olabildiğini öğrenin.

Her 5 köpekten 4'ünde diş eti hastalığı olması üzücü bir gerçektir. Bu hastalık sıklıkla acı veren ve pahalı bir tedaviye yol açabilir. Pedigree® DentaStix, her gün kullanıldığında diş taşı oluşumunu %80'e varan bir oranda azaltır. Pedigree® DentaStix, farklı köpeklere (küçük, orta büyüklük ve büyük) uygun farklı büyüklüklerde sunulmaktadır. Orta boy bir DentaStix çubuğu, lezzetli olmasının yanı sıra yalnızca 82 kalori içerir ve şeker katkısı içermez. Pedigree® DentaStix® ile gerçekten gurur duyuyoruz, ağız sağlığı ve bakımındaki yararları nedeniyle, veteriner hekimlerin de %74'ü DentaStix® öneriyor*

DentaStix çiğneme çubukları nasıl çalışır?

Bu çubuklar, özel dokusu ve içeriğindeki aktif maddeler ile etki gösterir:

 • Özel doku

  Pedigree® DentaStix'in benzersiz bir X şekli vardır ve günde bir kez kullanıldığında, özel dokusunun diş taşı oluşumunu %80'e varan bir oranda azaltmaya yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 • Aktif maddeler

  Pedigree® DentaStix, salyadaki kalsiyumla bağ oluşturan ve diş taşı oluşumunu yavaşlatan iki aktif madde (sodyum tripolifosfat ve çinko sülfat) içerir. Bu etki plağın daha uzun bir süre daha yumuşak kalmasına yardımcı olur ve Pedigree® DentaStix'in çiğnenmesi sırasında uzaklaştırılmasını kolaylaştırır.

 • Etkin maddeler nasıl çalışır?

Diş Bakımı Efsaneleri

Pedigree® DentaStix® ile ilgili efsaneler

Diş Bakımı çiğneme çubukları, köpeğimin diş etlerini kanatıyor.

Y: Pedigree® DentaStix®'in en çok görüldüğü bölge olan diş eti kenarında plak oluşumunu azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu azalma, derinlemesine temizlik sağlamak için esneyerek diş çevresini kaplayan devrim niteliğindeki dokusu sayesinde gerçekleşir.

Gingivit (diş eti iltihabı) mevcut olduğunda, çiğneme ve diş fırçalama köpeklerde diş eti kanamasına neden olabilir (insanlarda da yaygın olduğu gibi). Daha etkili bir çiğneme diş eti sınırını temizler; iltihaplı diş etlerinin kanama olasılığı daha yüksektir.

Ürünün üzerindeki küçük kan lekeleri endişeye neden olmamalıdır; sürekli fırçalama durumunda olduğu gibi, Pedigree® DentaStix® ile besleme uygulamasının tekrarlanması da, diş eti sağlığı düzeldikçe bu hafif kanamanın azalmasını ve sonunda tamamen durmasını sağlamalıdır.

Sürekli ya da yoğun kanama, daha ciddi bir periodontal hastalık formunu gösterebilir ve bu nedenle endişeleriniz varsa, köpeğinizi tam bir klinik ağız muayenesinden geçirmesi için veteriner hekiminizi ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Efsane: Köpeğim DentaStix'i gerçekten çok hızlı yiyor, yani bir işe yaramıyor.

Y: Yaptığımız araştırma sonucunda, köpekler DentaStix'i yalnızca 40-50 saniyede bitirdiklerinde dahi, çubuğu 90 ila 130 kez çiğnediklerini gösteriyor. Bu da, dişleri üzerinde plak ve diş taşı oluşumu açısından büyük bir fark yaratıyor. Dolayısıyla köpeğiniz hızlı bir şekilde tüketiyorsa dahi fazla endişelenmenize gerek yok demektir.

Efsane: Köpeklerde diş sorunlarına neden olan şey şekerdir - tıpkı insanlarda olduğu gibi .

Y: Tahmin edebileceğiniz gibi, köpeklerin ağız yapısı biz insanlara benzemez. Köpeklerin salyası farklı maddeler içerir; dolayısıyla biz çok fazla şeker yediğimizde karşılaştığımız şekilde diş çürükleri ortaya çıkmaz. Diş eti hastalığı köpekler için ciddi bir sorundur; dolayısıyla plak ve diş taşı oluşumunun engellenmesi, yaşlandıklarında dahi diş etlerinin sağlıklı kalması açısından önemlidir.

Efsane: DentaStix yüksek kalori içeren bir ödüldür.

Y: DentaStix kalori içeriği yüksek olan bir ödül değildir - şekersizdir ve bir orta boy çubuk yalnızca 82 kalori içerir. Köpeğinizin kilo almamasını sağlamak amacıyla, DentaStix®'i dengelemek için öğünlerde verdiğiniz mama miktarını biraz azaltabilirsiniz.