Yavru köpeğinizin sosyalleşmesi

Yavru köpeğinizin sosyalleşmesi  


Tanıştığı herkes, gördüğü her şey ve gittiği her yer, yavru köpeğiniz için etkileyici yeni bir deneyim olacaktır. Sizin göreviniz de onun rahat, güvenli ve sıcakkanlı olmayı öğrenmesi için bunları tümünü mümkün olduğunca eğlenceli hale getirmektir.  

Yeni insanlarla tanışma
  
Tüm aşıları tamamlanıncaya kadar yavru köpeğinizi yürüyüşe çıkaramayacaksınız; ancak onu otomobille, komşularınızla, arkadaşlarınızla tanıştırabilirsiniz. Evin içinde, yavru köpeğinizi çamaşır makinesi, fön makinesi ve elektrikli süpürge gibi yüksek seslere alıştırın.
  
Bu durumların tümünde güvenli ve neşeli bir şekilde hareket etmeniz gereklidir. Yavru köpeğiniz strese kapılırsa onu hiçbir şeye zorlamayın, ancak iyi tepki gösterdiğinde her seferinde ona biraz ödül maması verin ve onu bolca ovün.
 
İpucu: insanlardan avuç içleri yukarıya bakacak şekilde ellerini vermelerini isteyin - yoksa köpeğiniz dostluğu saldırganlık olarak yorumlayabilir.
  
Yavru köpeğiniz henüz hiçbir çocukla tanışmamışsa, başlangıçta büyük bir şok yaşayabilir. Yapabilirseniz, yaşı büyük olan bir çocuğu tanıştırarak başlayın ve ondan, bağırmamasını ya da ani hareketler yapmamasını isteyin. Bırakın çocuk yavru köpeğe ödül maması versin ve onu okşasın; ancak oturmadığı takdirde yavru köpeğinizi kucağına almasına izin vermeyin. Çocukları sevmeyi hemen öğrenecektir; ancak onlarla oyun oynarken daima bir yetişkinin gözetiminde olmaları gereklidir.  

Başka köpeklerle tanışma
 
Yavru köpeğinizin aşıları tamamlandığında, başka köpeklerle tanışması için onu yürüyüşe götürün. Bu her ikiniz için başlangıçta göz korkutucu olabilir. Fazla endişelenmeyin - yetişkin köpekler çoğunlukla yavru köpekleri ısırmazlar. Diğer köpeğin sahibinden izin alın; ancak en iyi yöntem çoğunlukla birbirleriyle kendi kendilerine tanışmaları için köpeklerinizi serbest bırakmaktır. Birkaç saniye süren koklamadan sonra, çoğunlukla neşeli bir şekilde birlikte oynarlar. Yine bol bol övgü ve taktiksel ödül mamaları yavru köpeğinizin güvenini pekiştirecektir. Bununla birlikte büyük, özgüvenli bir yavru köpek daha küçük olan köpeği tamamen baskı altında tutacaktır; dolayısıyla daha iyi bir şekilde sosyalleşinceye kadar en iyi uygulama çoğunlukla onları uzak tutmaktır.

Pedigree® Pedigree®