Yetişkin ya da yavru köpeğinizin sizi anlamasına yardımcı olun.

Başka insanlar tarafından anlaşılma konusunda sorun yaşadığımızda ne yaparız? Çoğunlukla aynı şeyi farklı bir ses tonuyla tekrarlar ya da farklı sözcükler kullanarak ve el hareketlerimizi biraz abartarak tekrar deneriz.  Bunların hiçbiri köpeğinizin öğrenmesine yardımcı olmayacaktır. Kafasını karıştırabilir ya da onu eğlendirebilir; ancak kesin olarak bir anlam ifade etmez. Peki köpeğinizin ne demek istediğinizi anlamasına yardımcı olmak için ne yapabilirsiniz?  

Köpeğinize ne demek istediğinizi gösterin  

Oturmasını istiyorsanız, bir yandan bu sözcüğü söylerken bir yandan onu oturur konuma getirerek köpeğinize isteğinizi hatırlatın. Daha sonrasında övün ve ödüllendirin. Gidip bir oyuncak getirmesini istiyorsanız, sözcüğü tekrarlarken köpeğinizi o oyuncağın yanına götürün.  

Bir komut için hep aynı sözcüğü kullanın  

Köpeğiniz, "otur" ve "yere otur" komutlarının bağlantılı olduğunu keşfedemez.  Ve "çök" sözcüğünü öğretmiş olduğunuzda, aynı anda iki farklı şey yapmasını söylediğinizi bile düşünebilir. Köpeğinizi yalnızca doğru sözcüğe doğru hareketle yanıt verdiğinde övmeniz gerektiğini unutmayın.  

Neşeli, kendinden emin bir tonda konuşun  

Köpeğiniz için ses tonunuz, söyleme şeklinize göre büyük bir fark oluşturur. Tanıdığı bir sözcüğün farklı ses tonuyla söylenmesi ona hiçbir anlam ifade etmeyebilir. Sürekli olarak neşeli, kendinden emin bir tonla konuşmaya çalışın - insanların içinde bunu ilk kez denerken kendinizi aptal gibi hissetseniz bile!  

Bıkmadan denemeye devam edin   

Köpeğiniz öğrenirken bazen sabrınızı zorlayabilir.Ancak öğrendiğini düşündüğünüz bir şeyi unuttuğunda, bunun nedeni yorgunluk, dikkat dağınıklığı, fazla heyecan ya da açlık olabilir, belki de sadece unutmuştur.  

Köpeğinize tekrar sabırlı davranabileceğiniz hale gelmeden önce bir ara vermeye ihtiyaç duyabilirsiniz; ancak sinirlerinize hakim olun ve kendinizi yeniden başlamaya hazırlayın - bol bol tekrar, ödül ve pekiştirme.  Sonuç olarak basit tutarsanız, eğlenceli hale getirirsiniz.

Pedigree® Pedigree®