Köpeğinize oturmayı öğretin

Köpeğinizin komut verdiğinizde oturmayı öğrenmesi, neredeyse her durumda onu kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir. Köpeğin oturması yanlış bir davranış olmayabilir ve kararsız ya da huzursuz olduğu bir durumda da ""otur"" komutu onu sakinleştirecektir. Ayrıca ""otur"" komutunu öğretmek hiç de zor değildir.  

1. Köpeğinizin gerçekten sevdiği o küçük ödül mamalarına ihtiyacınız olacak - ve bu ödül çabucak yiyebileceği bir şey olmalı; böylece köpeğinizin çiğnemeyi bitirmesini beklemek için eğitim seansını kesmek zorunda kalmazsınız! Bir yavru köpeği eğitiyorsanız, bunların Pedigree® Training Treats Soft (Yumuşak Eğitim Ödülleri) gibi minik dişleri için yeterince yumuşak olup olmadığını kontrol edin. Minik yavru köpek için minik ödül mamaları gereklidir.  

2. Baş parmağınızla işaret parmağınız arasına bir ödül maması yerleştirin ve geriye kalan parmaklarınızı avuç içinize doğru bükün. Ödül mamasını, en fazla bir santimetre ötede duracak şekilde köpeğinizin burnuna yaklaştırın. Artık dikkatini çekmiş olmalısınız. Köpeğiniz size (ve ödül mamasına) konsantre olduğunda bir sonraki aşamaya geçin.  

3. Ödül mamasını yavaşça köpeğinizin başının üstüne doğru kaldırın ve orada tutun. Köpeğiniz ödülü dişlemek için başını kaldırdıkça kalçası da aşağıya inecektir. Köpeğinizin kalçasının yere doğru hareket etmeye başladığını gördüğünüz anda eşzamanlı olarak ""Otur"" sözcüğünü söyleyin.  (Bu, onun bir sözcükle oturma hareketini öğrenmesine yardımcı olacaktır. Daha sonra anladığında, bu sözcüğü önceden söyleyebilirsiniz). Köpeğinizi sıcak bir şekilde övün ve ona ödülünü verin.  

Oturma: ek ipuçları   
Bu yöntem hemen işe yaramıyorsa, işte köpeğinize oturmayı öğretmenize yardımcı olacak bazı ek ipuçları.  
Köpeğiniz zıplamaya başlıyorsa: ödül mamasını biraz daha aşağıda tutun ve köpeğiniz başını kaldırdığında uzaklaştırmayın.  
Köpeğiniz oturmak yerine geriye doğru gidiyorsa: kolayca geriye doğru gidememesi için egzersizi bir duvarın yakınında ya da bir köşede deneyin. Veya serbest kalan elinizi oturma konumuna geçmesi için köpeğinize nazikçe kılavuzluk edecek şekilde kullanabilir ve sonra ödülünü verirken onu övebilirsiniz. Birkaç tekrardan sonra ne yapacağını anlamalıdır.  
Köpeğiniz çok heyecanlıysa: eğitim seansını bir öğünden hemen sonra ya da daha rahat olduğu bir zamanda yapmayı deneyin. Ya da az lezzetli mama kullanın!  Bu seansı evinizin çevresindeki farklı yerlerde ve ayrıca dışarıda da tekrarlamanız gerekecektir.  Pedigree® Ödül Mamaları Pedigree® Training Treats (Eğitim Ödülleri) hakkında bilgiler.

Pedigree® Pedigree®