Sağlıklı Vücut Ağırlığının Korunması

Köpeklerde obezite giderek büyüyen bir sorundur ve hayvan sağlığı alanındaki uzmanlar, günümüzde evcil hayvanların yaklaşık olarak %50'sinin aşırı kilolu ya da obez olduğunu belirtmektedir. Obezite bazı köpek ırklarında (Labrador Retriever, Cocker ve King Charles Spaniels dahil) daha yaygındır, risk yaşla birlikte artmakta ve cinsiyet de vücut ağırlığı açısından rol oynamaktadır; kısırlaştırıldıklarında her iki cinsiyetteki hayvanların da kilo sorunlarına daha yatkın olmasına karşın, dişilerin aşırı kilolu olma olasılığı daha yüksektir.

Köpeğinizin vücut ağırlığını kontrol etmenin yolu, aldığı ve harcadığı enerji miktarları arasında denge oluşturmaktır. Şu an bu konu hakkında doğru bilgiye ulaşabileceğiniz yerdesiniz. Köpeğinizin ideal kilosunun korunması, ona verdiğiniz mamanın tipi ve miktarıyla ilişkili olduğu kadar, köpeğinizin yaşam şekli ve egzersiz düzeyiyle de ilişkilidir.

Köpeğinizin hem beslenmesini hem de aktivitesini daha yakından takip etmenize yardımcı olmak amacıyla, Pedigree® tarafından, köpeğiniz için hazırlanmış bir beslenme programı oluşturmanıza ve günlük egzersiz düzeylerini izlemenize yardımcı olan ve Pedigree® Tracks adı verilen ücretsiz bir telefon uygulaması geliştirilmiştir.

Waltham Köpekler İçin S.H.A.P.E. Kılavuzu

Yalnızca köpeğinize bakmanın ve onun şeklini hissetmenin, köpeğinizin sağlıklı olup olmadığını anlamak için kullanabileceğiniz kolay bir yöntem olduğunu biliyor muydunuz?

Evcil hayvanlarda vücut bileşimi ve vücuttaki yağ kütlesini belirlemek için geliştirilen pek çok yöntem mevcuttur. Klinik koşullarında en yaygın olarak kabul edilen pratik bir vücut kondüsyonu değerlendirme yöntemi, görsel değerlendirmenin ve el ile muayenenin kullanıldığı kondüsyon skoru belirlemesidir.

S.H.A.P.E.™ (Size, Health And Physical Evaluation [Boyut, Sağlık ve Fiziksel Değerlendirme]), WALTHAM™ tarafından tasarlanan ve bir dizi sorunun sorulduğu bir vücut bileşimi ölçüm sistemidir. Köpeğinizin vücut yapısıyla ilgili puanlamalar yaparak skorunu öğrenebilirsiniz.

WALTHAM® SHAPE®

Skorları Göster

Skor

Tanım

A

Çok Zayıf: Köpeğinizin toplam vücut yağ düzeyi çok düşük ya da vücudunda hiç yağ yok. Öneri: Derhal veteriner hekiminize başvurunuz.

B

Zayıf : Köpeğinizin toplam vücut yağ düzeyi düşük Öneri: Köpeğinize uygun miktarda mama verdiğinizi kesinleştirmek için veteriner hekiminize danışınız. S.H.A.P.E. şemasını kullanarak 2 haftada bir tekrar değerlendirme yapınız.

C

Düşük Vücut Ağırlığı : Köpeğiniz, normal vücut yağı düzeyine kıyasla düşük olan, ideal aralığın alt sınırında yer alıyor. Öneri: Verdiğiniz mama miktarında küçük bir artış yapınız. S.H.A.P.E.* şemasını kullanarak ayda bir kez takip değerlendirmesi yapınız ve değişiklik olmaması halinde veteriner hekiminize danışınız.

D

İdeal : Köpeğinizin toplam vücut yağ miktarı ideal düzeyde. Öneri: Köpeğinizin bu kategoride kaldığını kesinleştirmek için ayda bir kez takip değerlendirmesi yapınız ve bir sonraki ziyaretinizde veteriner hekiminizden onu kontrol etmesini isteyiniz.

E

Hafifçe Fazla Kilolu : Köpeğiniz ideal aralığın üst sınırında yer alıyor ve vücut yağı miktarı normalden biraz fazla Öneri: Köpeğinize uygun miktarda mama verdiğinize emin olmak için veteriner hekiminize danışmanız ve aktivite düzeylerini arttırmayı düşünmeniz. Fazla miktarda ödül maması vermekten kaçınınız ve S.H.A.P.E. şemasını kullanarak ayda bir kez takip değerlendirmesi yapınız.

F

Orta Derecede Fazla Kilolu : Köpeğinizin toplam vücut yağı düzeyi yüksek Öneri: Aktivite düzeylerinin arttırılmasını da içeren uygun bir kilo verme planını güvenle uygulamak için veteriner hekiminize başvurunuz. S.H.A.P.E.* şemasını kullanarak 2 haftada bir tekrar değerlendirme yapınız.

G

Ciddi Aşırı Kilolu : Evcil hayvanınızın, sağlığını ve refahını olumsuz etkileyen ciddi miktarda toplam vücut yağı fazlası var. Öneri: Köpeğinizin vücut ağırlığının azaltılmasına, aktivite düzeylerinin arttırılmasına ve sağlığının düzeltilmesine yönelik bir kilo verme planı uygulamak için derhal veteriner hekiminize başvurunuz.

Not: Bazı ırklar ve yaş evreleri için ideal S.H.A.P.E skorları farklılık gösterebilir. Emin değilseniz veteriner hekiminize danışınız.

Pedigree® Pedigree®