Yetişkin ya da yavru köpeğinizle birlikte seyahat

Otomobil yolculuğu pek çok köpek için sıradışıd bir maceradır. Ancak bazıları için korkutucu ve tümüyle rahatsız edici bir deneyim de olabilir. Peki köpeğinizin varış noktanıza güvenle ve mutluluk içinde ulaşmasını nasıl sağlarsınız?  

Yavru köpeğinizle birlikte düzenli olarak iyi davranışı mama ve övgüyle ödüllendirdiğiniz kısa süreli otomobil yolculuklarına çıkmanızı ve daha sonra yavru köpeğiniz otomobilde olmayı olumlu bir deneyimle bağdaştırmasını öneriyoruz. Ayrıca yolculukların süresini de kademeli olarak uzatmanız faydalı olacaktır.  

Hazırlıklar
  
Zorunlu olan ilk şey tasma ve aşı kartıdır.  Bir mikroçip taktırmanız, köpeğiniz tasmasını kaybetse bile yeniden kavuşmanıza yardımcı olacaktır. 

Uzun bir yolculuğa çıkmayı planlıyorsanız ve köpeğiniz isteksiz bir yolcu ise, ilk olarak veteriner hekiminizin kontrolünden geçmesini sağlayın. Yatıştırıcılar konusunda bilgi isteyin – veteriner hekim, yolculuk öncesi uygulayabileceğiniz sakinleştirici bir ilaç reçete edebilir.  

Otomobil yolculuğu 
 
Köpeğinizi araba tutuyorsa, yolculuğunuzun başlamasından önceki bir saatte ona mama ve su vermeyin. Fren yaparken, hızlanırken ve sert virajları alırken daha da fazla dikkat gösterin. Ara sıra mola vererek kısa yürüyüşler yapın. 

Köpeklerin ön koltukta oturması yasaktır; ancak arka koltukta ya da hatchback veya station otomobillerin arka tarafında oturabilir. Küçük köpekler, koltuğa bağlanabilen bir evcil hayvan taşıma kutusunda seyahat edebilir. Büyük köpekler için ise emniyet kemerine bağlanabilen bir tasma takılabilir ya da arka kısımdan ayrılmasını önlemek için bir taşıma kutusu kullanabilirsiniz. Bu önlem bir kaza durumunda ve aracı kullanırken dikkatinizi dağıtmaması ve köpeğinizin güvenliğini kısmen korur.  

Köpeğinizi hiçbir zaman arabada tek başına bırakmayın - köpekler bizim gibi terleyerek vücut sıcaklıklarını kontrol edemezler ve duran bir arabada vücut sıcaklıkları çok kısa sürede ölümcül bir düzeye çıkabilir.

Pedigree® Pedigree®