Köpeğinize komut verdiğinizde gelmeyi öğretin

Köpeğinizin komut verdiğinizde "gelmeyi" öğrenmesi makul bir miktarda düzenli eğitim gerektirir. Ancak bu tüm yaptıklarınıza değer - bu eğitim ayrıca birlikte yaptığınız yürüyüşler sırasında sizi pek çok beklenmeyen durumdan kurtaracaktır ve sonuç olarak köpeğinizin hayatını kurtarabilir. (Ayrıca tanıştığınız diğer köpek sahiplerini de etkileyecektir!)   

Eğitim videolarımızı izlemek ve nasıl yapacağınızı görmek için burayı tıklayınız.>   

Bunu evde denemeye hazırsanız, işte ipuçlarımız.  

1. Uzun bir tasma kayışı ve köpeğinizin dikkatini dağıtan faktörler olmasın. Bunu ilk olarak evde, dikkatini dağıtacak faktörlerin olmadığı bir yerde deneyin. Uzunca bir tasma kayışına ve doğru olanı yaptığında köpeğinizi ödüllendirmek için bir miktar lezzetli ödül mamasına ya da sevdiği bir oyuncağa da ihtiyacınız olacak.  


2. Tasma kayışı takılmış olarak deneyin Köpeğinizin tasma kayışını takın ve ondan "oturmasını" isteyin. Daha sonra tasma kayışını bir elinizde tutarak yavaşça geriye doğru yürüyün, köpeğinizden uzaklaşın ve bir yandan da ona "gel" sözcüğünü söyleyin. Köpeğiniz sizi takip ederse, derhal övgü ve bir ödül maması vererek onu ödüllendirin. Bu egzersizi birkaç kez tekrarlayın.  


3. Eğitime çeşitli yenilikler katın Köpeğiniz bu ilk aşamayı geçtiğinde, artık değişiklikler yapmayı deneyebilirsiniz. Geriye doğru yürümeye devam etmek yerine çömelin, kollarınızı açın ve köpeğinize "Gel" komutunu verin. Size geldiğinde, bol bol övgü ile onu ödüllendirin. Köpeğiniz bu komuta hatasız bir şekilde yanıt verdiğinde, egzersizi tasma kayışı kullanmadan ve evinizin farklı bölümlerinde (başlangıçta dikkat dağıtıcı faktörlerin olmadığı yerlerde kalarak) deneyebilirsiniz.  


4. Tasma kayışını çıkararak alıştırma yapın Bir sonraki aşama köpeğinizi dışarıya çıkarmak ve güvenli, kapalı bir alanda tasma kayışını çıkararak eğitime devam etmektir. Köpeğinizin komutu anladığından emin olmanız birkaç hafta ve hatta birkaç ay sürebilir. Bu noktaya ulaştığınızda, dışarıda tasma kayışı olmadan çalışmaya geçin - tasma kayışı olmadığında dahi köpeğiniz için güvenli bir alanda bulunmanız koşuluyla.  Köpeğinizin bir sonraki eğitimi dört gözle beklemesi için, her seansı daima ilgisinin yüksek olduğu bir noktada bitirin. Köpeğiniz bunu başaramazsa, bir adım geri giderek önceki aşamayı biraz daha pekiştirmeyi deneyin. 

Dikkat edilmesi gereken iki nokta  


1. Ses tonunuzu kontrol edin 
Köpeğinizin koşarak yola fırlamasından korktuğunuzda dahi, komut verirken kullandığınız ses tonu canlı ve cesaret verici olmalıdır. Ses tonunuzu işittiğinde paniğe kapıldığınızı, öfkeli ya da kızgın olduğunuzu anlarsa, köpeğinizin yalnızca kafası karışacaktır.  
Komut verdiğinizde gelmediği için ona kızmayın, ancak söylediğinizi her doğru yaptığında onu övün ve ödüllendirin.  

2. Farklı durumlarda alıştırma yapıyor musunuz? Bazen köpeğiniz, ne dediğinizi anladığı için değil, yalnızca sizinle birlikte olmak istediği için yanınıza gelecektir.  
Ona, çeşitli ortamlarda ve çeşitli durumlarda ve sizi gördüğünde ya da görmediğinde komutunuzu anlayacak şekilde eğitim verin.

Pedigree® Pedigree®