Köpeğinizin beslenmesinin değiştirilmesi

Yavru bir köpekten, yaşlı bir köpek haline gelinceye kadar, köpeğiniz büyüdükçe beslenme ihtiyaçları da değişir.  

Yavru köpekler  

Bir yavru köpeğin, aynı büyüklükteki yetişkin bir köpeğe oranla yaklaşık iki buçuk kat fazla kaloriye ihtiyacı vardır.  Ayrıca, kasları oluşturan protein ve kemikleri oluşturan kalsiyum ve fosfor gereksinimleri de en yüksek düzeydedir. Sindirim sisteminin henüz gelişmemiş olması ve gelişmekte olan midesi nedeniyle, sindirimi kolay mamalarla beslenmeli ve bu mamalar birkaç küçük öğüne bölünerek verilmelidir.  

Genç köpekler  

Bir yavru köpeğin beslenme düzeninde veya kalori alımında değişiklik yapma zamanı köpeğin ırkına bağlıdır. Küçük ırklar 6 ile 9 ay arasında değişen bir sürede yetişkin ağırlığına ulaşırken, dev ırkların yetişkin ağırlığına ulaşması 24 aya varan bir süreyi kapsayabilir. Çeşitli büyüklükteki genç köpekler için özel olarak formüle edilmiş çeşitli mamalar bulunmaktadır.  

Yetişkin dönem 

Yetişkin köpekler, büyüme dönemindeki köpekler kadar fazla enerji harcamaz, dolayısıyla mamalarının daha az kalori içermesi gerekir. Yetişkin köpekler ayrıca daha az öğüne ihtiyaç duyar – ve genellikle günde 1 ya da 2 öğün uygundur.  

Gebelik  

Gebe köpekler, gebeliklerinin son 4 ayında daha fazla mamaya gereksinim duyar.  Köpeğinizin mamasını, gebeliğin 6. haftasından itibaren, her hafta %15 oranında arttırın.  

Emzirme 

Yenidoğan yavrular çok fazla miktarlarda süt içer. Dolayısıyla yavrularını emziren ve onları kendi sütüyle besleyen bir anne köpeğiniz, normalde tükettiği miktarın dört katına kadar çıkabilen miktarda mamaya ve sürekli olarak vereceğiniz taze suya ihtiyacı olacaktır. Daha küçük öğünlerle beslenebilmesi ve yüksek enerji içeriği nedeniyle emziren köpeğinize yavru köpek maması da verebilirsiniz.  

Yaşlı köpekler

Yaşlı köpekler nispeten daha az egzersiz yapar ve dolayısıyla daha az kaloriye gereksinim duyar. Bu köpekler için büyük bir öğün yerine, küçük, sık öğünler de tercih edebilir. Köpeğinizi yaşlı köpek dönemi beslenmesine geçireceğiniz zamana karar vermeniz onun ırkına bağlıdır. İşte yaklaşık tarihleri içeren bir kılavuz:  
• dev ırklar - 5 yaş;
• büyük ırklar - 8 yaş; 
• küçük ve toy (oyuncak) ırklar - 10 yaş.  

Pedigree® yavru köpek, yetişkin ve yaşlı köpek maması ürün yelpazemizi inceleyin

Pedigree® Pedigree®