Köpeğiniz mama mı seçiyor?

Köpeğiniz tamamen sağlıklı olduğu halde mamasını yemiyorsa, seçici olma nedenini bulmak her zaman kolay değildir.
   
 • Köpeğiniz mamasını yerken rahatsızlık hissediyor veya acı çekiyormuş gibi görünüyor mu? Ağzında ya da boğazında bir rahatsızlık olabilir; bu durumda onu vakit kaybetmeden veteriner hekime götürün.    

• Köpeğinizin yediği mamayı sindirebilmek için yeterli fırsatı var mı? Düzenli yürüyüş yapmıyorsa, başlamanın zamanı gelmiş demektir. 
  
 • Yavru köpeklerde ise bu durumun nedeni diş çıkarması olabilir? Yavru köpeğinizin çiğneme aktivitesi hızlandıysa, çıkan dişin acısı bunun için bir neden oluşturabilir. Her zaman verdiğiniz yaş mamaya biraz da kuru mama karıştırmayı deneyin ve bunu yavru köpeğinize güvenli çiğneme oyuncaklarıyla birlikte verin.  

• Köpeğinizin maması bir süre dışarıda mı bekledi? Büyük olasılıkla tıpkı bizim yemeklerimizde olduğu gibi lezzetini kaybetmiştir. 
   
• Yeni bir köpek maması markası ya da yeni bir lezzet mi deniyorsunuz? Ani değişiklikler kusmaya ya da ishale yol açabilir; bu yüzden, mamaları bir haftalık bir süre boyunca kademeli şekilde azaltarak değiştirin.
   
• Köpeğiniz mamasını kesintisiz olarak yiyebiliyor mu? Rahatsız edilmeden kendi kendine yemek yiyebildiğine emin olun.   

Mama yememesinin olası diğer nedenleri, duygusal değişiklikleri – belki de ailenin en sevdiği bireyinin gitmesi veya evde yeni bir evcil hayvan olmasını içerebilir.  Köpeğinizde başka belirtiler de varsa, onu gözden geçirmesi için veteriner hekiminize götürün.

Pedigree® Pedigree®