Köpeğinizin hangi vitaminlere ihtiyacı var?

Doğru vitaminler köpeğinizin vücut gelişimine ve kendini onarmasına yardımcı olur. Ancak belirli bazı vitaminlerin çok fazla verilmesi, onun sağlığı açısından kötü olabilir.  

Vitaminler, köpeğinizin vücudunun diğer besin maddelerini de işlemesine yardımcı olur - doğru vitamin dengesini sağlamadan, vücudu gelişemez ya da kendisini uygun şekilde onaramaz. Köpeğinizin beslenmesinde doğru vitamin dengesini oluşturmanın en kolay yöntemi, onu Pedigree® gibi dengeli bir köpek maması ile beslemektir.  

Köpeğinizin iki farklı grupta yer alan vitaminlere ihtiyacı vardır: suda çözünen C ve B kompleks vitaminleri ve yağda çözünen A, D, E ve K vitaminleri.  

Suda çözünen C ve B kompleks vitaminleri 

Bu vitaminler, köpeğinizin vücudunun kemikleri, dişleri ve bağ dokuları oluşturmasına yardımcı olur. Suda çözünmeleri nedeniyle fazlalığında düzenli olarak vücuttan atılırlar - dolayısıyla düzenli olarak verilmeleri gereklidir. Ancak: çeşitli B vitamini formlarının beslenme yoluyla alınması gerekirken, vitamin C köpeğinizin vücudunda doğal olarak üretilir.  Köpeğinizin beslenme planına fazladan vitamin C eklemeniz ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir; dolayısıyla bir veteriner hekim tarafından reçete edilmediği takdirde, köpeğinize vitamin C takviyeleri vermeyin.  

Yağda çözünen A, D, E ve K vitaminleri  

Bu vitaminler hayvansal yağlarda bulunur. Köpeğinizin vücudu bunların emilimini bağırsakları aracılığıyla gerçekleştirir ve daha sonrasında kullanılmak üzere depolar. Söz konusu vitaminlerden herhangi birinin çok fazla miktarda depolanması özellikle kemiklerde fiziksel anormalliklere yol açabilir.  

Dolayısıyla özel bir sağlık sorunu nedeniyle veteriner hekiminiz tarafından reçete edilmediği takdirde, köpeğinize bu takviyeleri uygulamanız iyi bir fikir değildir.  İşte A, D, E ve K vitaminlerinin sağladığı yararlar.

• Vitamin A, diğer yararlarının yanı sıra, görme duyusu açısından yararlıdır 
• Vitamin D, vücudun kemikleri inşa etmek üzere kalsiyum emilimini gerçekleştirmesine yardımcı olur. 
• Vitamin E, vücudun kırmızı kan hücreleri üretmesine yardımcı olur. 
• Vitamin K, kanın pıhtılaşmasına ve koruyucu kabuklar oluşturmasına yardımcı olur.

Köpeğinizin beslenmesinde kullanmaya karar verdiğiniz mama hangisi olursa olsun, köpeğinizin beslenmesinde doğru vitamin dengesini sağladığından emin olmanız size güven verecektir.  Pedigree® mama ürün yelpazemiz, köpeğinize ihtiyaç duyduğu vitaminleri sağlar.

Pedigree® Pedigree®