Yeni yavru ya da yetişkin köpeğiniz için hazır mısınız?

Yeni yavru ya da yetişkin köpeğiniz gelmeden önce, onun yeni evinde rahat ve mutlu olmasını sağlamak için hazırlamanız gereken birkaç şey var.  

Mama ve su kapları
  
Tabanı ağır olan seramik ya da paslanmaz çelik kaplar tercih edin. Plastik kaplar, bir gün muhtemelen çiğneme oyuncağına dönüşecek ve dişlerden geride kalan izlere bakteriler yerleşerek dişlere ve diş etlerine zarar verecektir. Köpeğinizin (ve sizin) ağır bir kabı yanlışlıkla çarparak devirmesi de daha zor olacaktır.  

Kimlik etiketi
  
Köpeğinizin tasmasında sahibinin adı ve adresinin yer aldığı bir etiket taşıması acil durumda faydalı olabilir. Bu karta telefon numaranızı da eklemek iyi bir fikir olacaktır. İnternetten bir etiket siparişi verebilir ya da çevrenizdeki bir evcil hayvan mağazasından alabilirsiniz.   

Tasmaların açılabilme ya da kopabilme riski nedeniyle mikroçip taktırmanızı öneriyoruz: bu hızlı, acısız, kalıcı ve etkili bir yöntemdir. Veteriner hekiminizden çip takmasını isterseniz, yavru köpeğiniz ya da köpeğiniz kaybolduğunda bulma şansınız daha yüksek olacaktır.  
Yavru köpeğe ya da köpeğe daha önce mikroçip takılmış olup olmadığını yetiştiriciye ya da kurtarma barınağındaki görevlilere sorun ve bu çipe adresinizi nasıl kaydedeceğinizi öğrenebilirsiniz.   

Çiğneyebileceği malzemeler
  
Köpekler çiğnemeye çok düşkündür ve diş çıkaran köpeğiniz, çenesinin etrafında bulabileceği her şeyi çiğneyecektir. Bu nedenle çoraplarınızı, ayakkabılarınızı ve kanepenizi korumak istiyorsanız, dişlerini eşyalar yerine denemesi için ona farklı şekil ve dokulardaki çeşitli çiğneme malzemeleri alın.  Bu malzemelerin zararlı olmamasına, dayanıklı olmasına ve yavru köpeğinizin dişleri için çok sert olmamasına dikkat edin.  Ve yavru köpeğinizi ya da köpeğinizi, hiçbir zaman boğazına kaçacak, ağzında parçalanacak veya ona zarar verebilecek bir şeyle yalnız bırakmayın.  

Oynayabileceği oyuncaklar
  
Çok çeşitli harika köpek oyuncakları keşfedeceksiniz - yakınlarınızdaki evcil hayvan dükkanına bakabilir veya internette araştırabilirsiniz: halkalar, toplar, çiğneme halatları, çekme kayışları ve kumaş firizbiler bulacaksınız.  
Bunların tümü oyun ve eğitim seanslarınınız daha eğlenceli hale getirmek için tasarlanmıştır.

Tüy bakım seti
  
Yavru köpeğiniz ya da köpeğiniz için tüy bakımı yalnızca topaklanan tüylerini açan ve onu daha güzel gösteren bir işlem değil, aynı zamanda annesiyle geçirdiği günleri hatırlatan bir sosyal bağlanma deneyimidir. Yakınınızdaki bir evcil hayvan mağazasına gidip bir tarak ya da fırça alın ve günlük tüy bakımını atlamayın. Farklı tüyler için farklı fırçalar gerekli olacaktır -evcil hayvan mağazasındaki görevlilerden, yavru köpeğinizin ya da köpeğinizin yetiştiricisinden veya sizinkine benzer köpekleri olan diğer evcil hayvan sahiplerinden tavsiyeler alın.  
Zaman zaman köpeğinizin tırnaklarını kesmeniz ve ona banyo yaptırmanız gerekecektir - bu nedenle tırnak makası ve köpeklere uygun şampuan da almalısınız. 

Bir taşıma kutusu kullanın
  
Yavru köpeğinizi ya da köpeğinizi eve getirmek için size bir taşıma kutusu verilmiş olabilir. Bu kutu, yavru köpeğiniz ya da köpeğinizin içinde rahatça dönebileceği kadar büyük olduğu takdirde, evin içinde de kullanılabilir. Köpekler tuvalet ihtiyaçlarını yattıkları yerde gidermekten nefret eder; dolayısıyla bir taşıma kutusu, yavru köpeğiniz ya da köpeğinizin yeni rutinine uyum sağladığı ilk birkaç haftada tuvalet eğitimi için harika bir yardımcıdır. Bu kutuyu ayrıca yeni görüntüler ve sesler keşfetmesi için onu arabayla dolaştırmak için de kullanabilirsiniz. 
Geceleri köpeğinizi kutusundaki yatakta yatırabilirsiniz; uygun aralıklarla dışarı çıkmasına izin verdiğiniz takdirde, tuvalet ihtiyacı için yerleri kirletmeyecektir.  

Köpeğinizin ilk maması
  
Yeni bir eve gelmesi köpeğiniz için büyük bir değişiklik olacaktır. Dolayısıyla yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, ona mama kabına koyduğunuz alışık olduğu mamayı vermektir.  
Bu, köpeğiniz için sıcak bir karşılama olacak ve güvende olduğunu hissetmesini sağlayacaktır.   

Hangi mama ile beslemeyi tercih edeceğinize daha sonra karar verebilirsiniz.  Köpeğinizin mamasını değiştirmeye karar verirseniz, 5-7 günlük bir süre içinde yeni mamayı eskisiyle karıştırarak kademeli bir şekilde değiştirin. Köpeklerin yaşı ve yaşam tarzı için uygun olan tam ve dengeli bir köpek mamasıyla beslenmesi önemlidir.  
Pedigree®'de 50 yıldan uzun bir süredir yaptığımız beslenme araştırmaları, köpeğinizin her yaş evresi için tam olarak doğru bir protein, karbonhidrat, vitamin ve minerali yağ ve lif karışımını içeren mama ürünleri sunmamızı sağladı.  Ürünlerimiz sayfasını ziyaret ediniz.  

Tasma ve tasma kayışı
  
Tüm aşıları doğru şekilde tamamlanıncaya kadar, yeni yavru köpeğinizi ya da köpeğinizi yürüyüşe çıkaramayacaksınız. Bu süreyi, onu tasma ve tasma kayışı takmaya alıştırmak için kullanabilirsiniz. Bu şekilde, dışarıdaki dünyayı keşfetme zamanı geldiğinde bir sorun yaşamayacaktır.  
Tasmalar ve tasma kayışları çeşitli malzemeler kullanılarak yapılır. Yavru köpeğiniz ya da köpeğinizle birlikte büyümeleri nedeniyle, plastik ya da yumuşak deriden yapılmış ayarlanabilir tasmaları öneriyoruz. Tokayı, iki parmağınız tasma ile yavru köpeğinizin ya da köpeğinizin boynu arasına rahatça girebilecek şekilde ayarlayın. Boyutunun uygunluğunu düzenli olarak kontrol edin; bu kadar hızlı büyümesi sizi hayrete düşürecek.
  
Küçük bir terrier ya da toy (oyuncak) ırk gibi çok küçük bir köpeğiniz varsa, vücut tasması kulanmayı tercih edebilirsiniz - bu tasma narin boynunu korumayı kolaylaştırır. 

Yavru köpeğiniz ya da köpeğinizin ilk veteriner hekim ziyareti
  
Köpek sahibi olan komşularınızdan bir veteriner hekim önermelerini isteyin ya da yakınınızdaki bir kliniğin yerini bulmak için veteriner hekim bulma aracımızı kullanın. Köpeğiniz size ve yeni evine alışır alışmaz, onu veteriner hekime götürün. Genel bir kontrolün yanı sıra, kurt dökme, aşı uygulamaları, mikroçip takma ve kısırlaştırma konularını da konuşmanız gerekecektir.  
Yanınıza biraz ödül maması alın ve bunu köpeğiniz için büyük bir olay haline getirin. Doğru veteriner hekim ve pozitif bir tutumla, veteriner klinik ziyaretleriniz köpeğiniz için korkutucu olmak yerine eğlenceli olabilir.  

Evcil hayvan sigortası
  
Veteriner hekiminizle tedavi maliyetleri ve evcil hayvan sigortası konusunu da konuşmalısınız. Bir poliçeyi imzalamadan önce ihtiyacınız olan kapsam düzeyini düşünün, teklif edilen fiyatları karşılaştırın ve sigortacılardan ilgili süreçleri öğrenin.

Pedigree® Pedigree®