Sizin için doğru yetişkin ya da yavru köpek hangisi?

Doğru evde doğru yavru köpek harika bir şeydir. Peki ya yaşam tarzınız, bunun yerine sahip arayan yetişkin bir köpeğin yeniden yuvalandırılması sizin için daha uygun olabilir mi?  
Yeni bir yavru köpeğe ne kadar zaman ayırabilirsiniz?  

Yavru köpekler bol bol ilgi ihtiyacıyla birlikte gelişirler. Büyüyerek mutlu, sağlıklı bir yetişkin köpeğe dönüşmeleri için, sahiplerinin yavru köpeklerini eğitmeye, egzersiz yaptırmaya, onunla oyun oynamaya ve bakım sağlamaya çok zaman ayırmaları önemlidir.    

Yavru köpeğinize ne kadar egzersiz yaptırabilirsiniz?  

Farklı büyüklükteki köpekler yavru döneminde farklı düzeyde egzersiz seviyesine ihtiyaç duyar. Yetiştiriciye ya da veteriner hekiminize, yavru köpeğinizin ne kadar egzersize ihtiyacı olduğunu sorun.  
Yürüyüş yaparken yavru köpeklere tasma takmanızı tavsiye ediyoruz; tasma, onu güvende tutmanıza yardımcı olduğu gibi, hızlı büyüyen bacak ve eklemlerini fazla zorlamaktan korumanıza da yardımcı olur!  

Eviniz ve bahçenizde ne kadar alanınız var?  

Köpekler, evlerinde sakin zaman geçirmek için çekilecekleri bir köşe olmasından hoşlanır ve bahçeye kolayca erişebilmek ister.  

Ne kadar bütçe ayırabilirsiniz? 

Satın alma masraflarının yanı sıra, düzenli olacak diğer tüm harcamaları da göz önünde bulundurmanız yararlı olacaktır: veteriner hekim harcamaları, maması, yıllık aşı uygulamaları, parazit tedavileri, evcil hayvan sigortası, zaman zaman köpek pansiyonları ve - bazı uzun tüylü köpekler için - profesyonel tüy bakımı vb.

Ailenizde herhangi bir alerji var mı?  

Alerji yapmadığı için yetiştirilen pek çok köpek vardır; ancak bunu bilmenin en iyi yöntemi, yavru köpek ve annesiyle karşılaştığınızda kontrol etmeniz olacaktır. 

Erkek mi, yoksa dişi mi?  

Bu size kalmış bir karar - biz her iki cinsiyetin de harika evcil hayvanlar olduğunu düşünüyoruz! Kısırlaştırılmayan dişi köpeklerin yılda iki kez çiftleşme dönemine girdiğini ve bu dönemde özel bir bakım gerekli olacağını unutmayın. Kısırlaştırılmamış olan erkek köpekler, yakınlarında bulunan çiftleşme dönemine girmiş bir dişi köpeğin kokusunu almaları halinde evden uzaklaşabilir. 
Sorumluluk taşıyan bir köpek sahibi olarak erkek ya da dişi köpeğinizin kısırlaştırılması konusunda veteriner hekiminizle konuşmanız önemlidir.  

Yetişkin bir köpeğe ne dersiniz?  

Yetişkin bir köpek de, tıpkı bir yavru köpek gibi mutluluk verebilir. Hatta yetişkin bir köpek daha önce zaten ev eğitimi almış ve tasmayla yürüme gibi bazı yararlı becerileri öğrenmiş olabilir. Köpeğin kişiliği hakkında olabildiğince bilgi edinin ve yapabiliyorsanız, son kararınızı vermeden önce onunla yürüyüşe çıkmayı deneyin.  

İlk seçiminizin sizin yaşam tarzınıza uygun olup olmadığı konusunda kendinize karşı dürüst davranın. Ancak biraz araştırma yaparak, ideal köpeğinizi bulabilirsiniz.

Pedigree® Pedigree®