Kurtarılmış olan yeni bir köpekle ilk birkaç gün

Size, evinize ve günlük rutinine alışması zaman gerektirdiğinden, yeni bir evde geçireceği ilk günler yeni bir yeni köpek için güç olabilir. Farklı bir evde ve kurtarma merkezinde yaşamış olan bir köpek için bu deneyim normalden daha stresli olabilir - bu yüzden ona yumuşak ve sabırlı davranmalısınız.  

• Eve geldiğinizde, köpeğinizi doğruca tuvalet olarak kullanmasından memnun olacağınız bölüme götürün. İhtiyacını giderinceye kadar onu burada tutun, daha sonra onu övün ve tekrar eve götürün. Köpekler alışkanlıkları olan canlılardır ve tuvalete gitmesi gerektiğinde yine aynı yeri kullanacaktır. Daha fazla tavsiye için tuvalet eğitimine ve köpeğinizin başına bir kaza gelirse yapmanız gerekenlere ilişkin yazılarımızı okuyabilirsiniz.  

• Tutarlılık yeni köpeğiniz için çok önemli olacaktır; bu nedenle köpeğin yapmasına izin verilen ve verilmeyen şeyler gibi ev kurallarına karar verin ve herkesin bunlara tutarlı şekilde uymasını sağlayın.  

• Günlük rutini ilk günden itibaren aynı şekilde sürdürün. Kurtarılmış köpeğiniz, kuralların gevşetilmesi ve görmezden gelmeler sonucu bazı davranışları cazip bulabilir; ancak sonuçta elinizde kalan kararsız bir köpek olacaktır.  

• Aynı şekilde köpeğiniz istediğinde ona mama verme tuzağına düşmeyin. Başlangıçta iştahı değişken olabilir, ancak düzenli bir rutin uygularsanız daha hızlı düzene girecektir.  

• İlk günlerde kurtarma barınağı tarafından verilen beslenme planına bağlı kalın. Eski mamayı kademeli şekilde keserek ve yeni mamayı arttırarak 5-7 günlük bir süre içinde yavaş yavaş değiştirebilirsiniz.  

• Güvenli alanlarda geri çağırma alıştırması yapma olanağı buluncaya kadar, köpeğinizi tasma kayışı olmadan açık alanlarda serbest bırakmayın. Geri çağırma bağlanma sürecinin önemli bir parçasıdır. Daha ayrıntılı bilgi için geri çağırmaya ilişkin yazımızı okuyabilirsiniz.  

• Köpeğinizin aile üyelerine alışması için birkaç güne ihtiyacı olacaktır; bu nedenle hazır oluncaya kadar onu yeni insanlarla tanıştırmayın.  

• Bir kediniz varsa, aynı nedenden dolayı onları hemen tanıştırmayın. Hem kediniz hem de köpeğinizin tam anlamıyla tanışmadan önce birbirlerine aşinalık kazanması için farklı odalarda tutarak önce kokularını tanıtmaya çalışın.  

• Yaklaşık 7 gün sonra, gelecekte gerekli olabilecek herhangi bir ziyareti konusunda görüşmek üzere köpeğinizi yakınınızdaki veteriner hekiminize götürün. Köpeğinizin aşı kartını yanınıza almayı unutmayın.

Pedigree® Pedigree®