Schipperke

Belçika Mavna Köpeği ya da Küçük Siyah Şeytan ya da Küçük Kaptan olarak da bilinir. Belçika kökenlidir, ilk kez 15. Yüzyılda Wenceslas keşişlerinin notlarında adı geçmiştir. 1800’lerde Belçikalı baylar, Schipperkes’lerine özel bir tasma yaptırarak şehirde yanlarında gezdirmişlerdir. Ayrıca bekçilik, mavnacılık ve kargo taşıyan atlara arkadaşlık etmek gibi görevlerde bulunmuşlardır. 

Genel Bakış

Ortalama boy kilo

28-33 cm ila 5.4-7.3 kg civarındadır. 

Bakım Gereksinimleri

Huy

Aktif, canlı, atik, uysal, zeki ve cesurdur. Ailelerine çok bağlıdır ve çocukları çok severler, ancak yabancılara karşı saldırgan olabilirler. 

Diğer evcil hayvanlarla uyumluluk

Kendinden küçük köpeklerle, kedilerle ve iyi huylu büyük köpeklerle birlikte yaşayabilir, ancak büyük köpekler ona zarar verebilir. Bu yüzden ona uygun arkadaşlar olmaları gerekir.  Yanında kimse yokken diğer Schipperkes’lerle oynayabilir. Ayrıca tavşan, fare ve hintdomuzu besliyorsanız, kesinlikle onun ulaşamayacağı bir yerde olmalıdırlar. 

Karar Zamanı

İdeal sahibi

Onun ihtiyaçlarını ve doğasını anlayabilen sahiplere ihtiyacı vardır. İlköğretim çağında çocukları olan aileler veya yaşlı kişiler tarafından bakılabilir. Evinizde küçük bir avlu ya da onun için ayıracağınız bir alan olmalıdır.  

Ortalama ömür

14 yaşına kadar yaşayabilirler. 

Pedigree® Pedigree®