İskoç Teriyeri

İskoç Teriyeri, Dandie Dinmont, Cairn ve West Highland White Teriyer gibi Eski İskoç Teriyeri’nin alt soyundandır. Tam olarak kökeni kesinleştirilmediyse de çok çok eski zamanlarda yaşadığı bilinmektedir. Kısa boyu ve düzgün bedeni onun, çiftçilerin hayatını zorlaştıran fare, tilki, gelincik gibi zarar verici hayvanları avlamakta başarılı olmasını sağlayan en belirleyici karakteristik özelliğidir. 

Genel Bakış

Ortalama boy kilo

25-28 cm ila 8-11 kg civarındadır. 

Bakım Gereksinimleri

Huy

Uyumlu bir ev köpeğidir. Duygularını pek belli etmez ama çok sadık ve ailesine bağlıdır. Ailesi dışındaki insanlara ve hayvanlara pek yakın davranmaz. Hatta diğer köpekler onun alanına girerse savunmaya geçer. Çocuklara karşı çok sıcak olmasına karşın yabancılara karşı saldırgan olabilir. Tek bir kişiyi sahip olarak kabul eder ve çok iyi bir bekçi köpeğidir.

 Diğer evcil hayvanlarla uyumluluk

Diğer hayvanlarla ilk kez tanışırken dikkatli ve tedbirli olmakta fayda vardır. Ancak genelde iyi huylu ve uyumludur. Kedi, hintdomuzu ve diğer küçük hayvanlarla birlikte yaşadığı bilinmektedir. 

Karar Zamanı

İdeal sahibi

İskoç Teriyeri’nin ideal sahibi ona vakit ayırabilecek ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek, anlayışlı ve sevgi dolu kişilerdir. Sizin her hareketinizi dikkatlice izleyeceği için aranızda güçlü bir bağ oluşacaktır. 

Ortalama ömür

12 yaşına kadar yaşayabilirler. 

Pedigree® Pedigree®