Yavru köpekler için sorunsuz öğün zamanları

Yavru köpekler için düzenli bir beslenme planı gereklidir. Aşağıda yer alan ipuçları sayesinde öğün zamanlarının sorunsuz geçmesini sağlayabilirsiniz.  

Küçük köpekler, yetişkin köpeklere kıyasla daha az az ancak daha sık mama yer. Yavru köpeğinize, aşağıda belirtildiği şekilde her gün aynı sayıda öğün verin:  
Küçük köpekler: 10 haftalık oluncaya kadar günde 4-5 küçük öğün.  
10 haftalık - 5 aylık yaş arası: günde 3 öğün. 
5. ya da 6. aydan sonra: günde 2 öğün.  

Siz ona mama verseniz de vermeseniz de, yavru köpeğinizin sindirim sistemi, yemek saatini hatırlatan biyolojik saati sayesinde sindirim sıvılarını salgılamaya başlayacaktır.  

Bir rutine bağlı kalmadığınız takdirde, önüne mamasını koyduğunuzda artık açlık hissetmeyebilir. Çok fazla beklemesi yavru köpeğinizde mide sorunlarına neden olabilir.  Tabanı ağır olan seramik ya da paslanmaz çelik kaplar tercih edin. Plastik kaplar bir gün muhtemelen çiğneme oyuncağına dönüşecek ve dişlerden geride kalan izlere bakteriler yerleşerek dişleri ve diş etlerinin zarar görmesine neden olabilir. Yavru köpeğinizin (ve sizin) ağır bir kabı yanlışlıkla çarparak devirmesi de güç olacaktır.  

Yavru köpeğinizin mama yerken rahatsız edilmemesini sağlayın, aksi takdirde düzensiz mama yemeye alışır ya da mamasını evin her tarafına saçmaya başlar.   

Her öğünü için ona 30 dakikaya varan bir süre tanıyın. Bu süreden sonra yemeden bıraktığı tüm mamayı atın ve bir sonraki öğünde ona taze mama verin. Kabında her zaman taze su bulunmalıdır.  

Mamasını yedikten sonra, yavru köpeğiniz yediklerini rahatça sindirmesine yardımcı olması için biraz huzura ve dinlemeye ya da kısa bir uykuya ihtiyaç duyabilir.  

Bu nedenle egzersizleri onun öğün zamanından sonra değil, daha önce yapılacak şekilde planlayın.

Pedigree® Pedigree®