Yavru köpeğiniz aşırı kilolu olabilir mi?

Yavru köpeğiniz büyüdükçe zayıflamaz ve vücudu forma girmezse, yavru köpeğinizin doğru kiloda olup olmadığını veteriner hekiminize sormalısınız.  

Sekiz haftalık olduklarında, yavru köpeklerin kocaman ve yürürken sallanan bir karınları vardır. Ancak yavru köpeğiniz büyüdükçe zayıflamaz ve vücudu forma girmezse, bu durum onun hızla büyüyen iskeletine zarar verebilir - ve yetişkin yaşamında ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.   

Yavru köpeğinizin aşırı kilolu olduğunu düşünüyorsanız, aşağıda yer alan ipuçlarını deneyin:  (Yavru köpeğinizin ihtiyaçlarına göre spesifik olarak belirleyeceği tavsiyeleri için veteriner hekiminizi ziyaret edin)  

 Beslenme için ipuçları
  
• Yaş mama kuru mamadan daha doyurucudur – bu nedenle minik köpeğinize kuru mama veriyorsanız, yaş mamayı eklemeyi düşünün. 
• Yavru köpeğinize yemek artıklarını vermeniz, dikkatle dengelenmiş beslenme rejimini alt üst edebilir ve ihtiyacı olan önemli besin maddelerini almak için fazladan mama yemesi anlamını taşır. 
• Yavru kabınız 15-20 dakikada kabındaki tüm mamayı bitirinceye kadar porsiyon büyüklüklerini kademeli olarak küçültün. 
• Yaklaşık dört aylıktan itibaren, yavru köpeğinizin günde sadece 4 öğüne ihtiyacı vardır. (büyük ırkların bu evreye ulaşması biraz daha uzun sürebilir)  
• Ortalama büyüklükteki bir yavru köpek, aktivitesini korumak için her gün düzenli olarak yürüyüş yapmalı, ayrıca oyun ve eğitim seansları ihmal edilmemelidir.   

Egzersiz için ipuçları
  
• Fazla beslenmiş bir yavru köpek, günde iki kez yarım saatlik yürüyüşler yapamaz; dolayısıyla başlangıçta, kendi dayanıklılığını oluşturuncaya kadar onu zorlamayın.  
• Yavru köpeğinizin canınızı sıkmadan öğün vakitlerinde yemek artıklarından uzak durmasını sağlayın; ona yemek artıkları yerine günlük diş bakımı rejiminin bir parçası olarak lezzetli Pedigree® Puppy Tubos® verebilirsiniz. 
• Yavru köpeğiniz sizi yürüyüşe çıkmak için zorluyorsa, yapması gerekeni biliyor demektir!

Pedigree® Pedigree®