Hızlı büyüyen yavru köpekler için dengeli beslenme

Tıpki bizler gibi, köpeklerin de tüm besin gruplarına ihtiyacı vardır: Su, protein, karbonhidratlar, yağlar, mineraller, vitaminler ve lif. Ancak ihtiyaç duydukları miktarlar ve oranlar bizden farklıdır. Bunun ötesinde, bir köpeğin her dönemi için farklı bir besin dengesi gereklidir. Bu dengede büyüklük ve şekil de göz önünde bulundurulmalıdır. Göz önünde bulundurulması gereken çok fazla faktör olduğundan, bir yavru köpeğin evde hazırlanmış mama ile büyüyüp gelişmesi güç olabilir.  

Yavru köpeğinizin beslenmesinin temel unsurları  

Su, yavru köpeğinizin metabolizması için çok önemlidir - gerçekten de, vücudunun yaklaşık %70'i sudur. Bildiğiniz gibi, her gün bol miktarda su kaybeder ve kaybettiği suyu düzenli olarak yenilemelidir, bu nedenle su kabı köpek beslemede temel bir unsurdur. Su, yavru köpeğiniz için inek sütünden daha iyi bir seçimdir; süt pek çok yavru köpeğin intoleransı nedeniyle ishal olmasına yol açabilir.  

Protein kas yapıcı bir besindir ve tahıllar, pirinç ve patates makul miktarda protein içerse de, et en yararlanılabilir protein kaynağıdır ve yavru köpeğinizin hızla gelişen fiziksel yapısını desteklemenin en kolay yoludur.  

Yağ, enerji açısından yararlıdır ve vitaminlerin emilimine yardımcı olur. Buna ek olarak, deri ve tüy sağlığının korunmasına da yardımcı olur.  Ancak çok fazla yağ, ihtiyacı olan diğer besin maddelerini almak için daha fazla mama yemesi anlamına gelir ve bu da obeziteye davetiye çıkarmakla eş anlamlıdır.  

Karbonhidratlar, yaşamsal bir enerji kaynağıdır. Vahşi doğada, köpekler karabonhidratları sebze ve meyvelerden alır. Köpek mamasında, karbonhidrat kaynakları önceden pişirilmiş pirinç, tahıllardır. Son derece aktif olan yavru köpeğinizin her lokmada alması gereken kalori miktarı, tam olarak büyümüş bir köpek için gereken kaloriden iki kat fazladır. 

Mineraller yavru köpeğinizin büyümesini sağlar. Tüm yavru köpeklerin kemikler ve kaslar için kalsiyum ve fosfora, kırmızı kan hücreleri için ise demire ihtiyacı vardır. Ancak kalsiyum açısından zengin olan besinler, sıklıkla tehlikeli miktarda fosfor da içerir. Dolayısıyla yavru köpeğinize besin maddelerini tam olarak doğru bir dengede vermeniz bu maddelerin emilimi için de gerçekten önemlidir.  

Vitaminler sağlıklı bir metabolizma için gereklidir. Vitamin A görme yeteneği için, vitamin B sinirler için ve vitamin D kemikler ve bağışıklık için önemlidir. Vitamin E deriyi korurken, vitamin K kanın pıhtılaşmasını destekler. Ancak bizden farklı olarak, köpekler vitamin C'yi metabolize edemez.  

Lifler sindirilmeyen, ancak köpeğinizin sindirim düzenini koruyan (ve sonra kolayca dışarı atılan!) tüm bitkisel maddelerdir.  

Besin yoluyla yeterli miktarda lif alınmaması ishale yol açar - bu da siz ya da köpeğiniz için hiç hoş bir durum olmayacaktır.

Pedigree® Pedigree®