Yavru köpekler için beslenme kılavuzları

Yavru köpeğiniz için en iyi mama hangisi? Ne kadar ve hangi sıklıkta? Tüm ırklar birbirinden farklıdır ve dolayısıyla hepsine uygun olan bir tek mama da yoktur.  

Minik mide, büyük iştah  
Büyürken gerçekleştirdikleri her şeye kaynak sağlamak için, yavru köpeklerin vücut ağırlıklarına göre çok daha fazla mama yemeye ihtiyacı vardır. Ancak mideleri yeterince büyüyünceye kadar, bir günde birkaç küçük öğün tüketmeleri gerekecektir. Konserve, poşet mamaların üzerinde yer alan talimatlar, doğru porsiyon büyüklüğünü belirlemenize yardımcı olacaktır (Yavru köpeğiniz kabındaki mamayı 20 dakika içinde bitirmiyorsa, muhtemelen ona çok fazla mama veriyorsunuz demektir).  

Doğru miktarda mama verip vermediğinizin en iyi göstergesi yavru köpeğinizin vücut kondisyonudur. Veteriner hekiminiz vücut ağırlığını kontrol ettiğinde, yavru köpeğinizin sağlıklı bir hızda gelişip gelişmediğini ya da beslenme rejiminde ayarlama yapmanız gerekip gerekmediğini saptayabilecektir.   

İyi bir yavru köpek maması hangi yararları sağlar?
  
İyi bir yavru köpek maması, yavru köpeğinizin enerji, protein ve mineral gereksinimlerini tam olarak karşılayacak şekilde özel olarak dengelenmiş olmalıdır. Yavru köpeğinizin tam olarak gelişmemiş midesine uygun olarak sindirimi kolay olmalıdır. Dolayısıyla bir yetişkin ya da yaşlı köpek maması değil, yavru köpeklere uygun şekilde özel olarak hazırlanmış bir mama seçtiğinizden emin olmalısınız. Elbette ki, tadını çıkarması için yeterince lezzetli olmalı. 

Takviyeler gerekli mi?
  
Hayır. Çok fazla fosfor veya kalsiyum deformitelere yol açabilir; bu nedenle veteriner hekiminizin tavsiyesi olmadan bu katkıları kullanmayın.  

Aşırı besleme tehlikesi
   
Aşırı beslenme, yavru köpeklerin hızla gelişen kemiklerine ve eklemlerine çok fazla yük binmesine yol açacaktır ve kalıcı bir hasara yol açabilir.  

Bol bol temiz, taze su
  
Yavru köpeğinize her zaman temiz, taze su vermeyi unutmayın. Her zaman aşırı susadığını fark ederseniz, veteriner hekiminize danışın.  

Beslenme kılavuzlarımızı incelemek için burayı tıklayınız.

Pedigree® Pedigree®