Yavru mamasından yetişkin mamasına geçiş

Yavru maması neden bu kadar önemli?

Yavru köpekler çok hızlı - insan yavrularının neredeyse 12 katı daha hızlı - büyür. Ancak yavrular miktar olarak yetişkin bir köpekten daha fazla gıdaya ihtiyaç duymalarının yanı sıra yiyecekleri çok farklı oranlarda pek çok besin maddesi içermelidir. Bu tablo, yetişkin bir köpeğe kıyasla bir yavrunun çok farklı besin gerekliliklerini göstermektedir – buradan aynı zamanda neden mamalar arası değişimi çok erken yapmamanız gerektiğini de anlayacaksınız.

Olgun bir köpeğinkine kıyasla minik köpeğinizin besinsel ihtiyaçları

Protein 200%
Yağ 200%
Kalsiyum 300%
Fosfor 300%
Sodyum 300%
Potasyum 10%
Klorür 250%
Demir 300%
çinko 150%
Bakır 200%


1000 kcal'lik bir yemek rejiminde Yetişkine karşı Yavru gereklilikleri (NRC 2006'ya göre önerilen İzne dayanılarak)

Miniğinizi ne zaman yetişkin mamasına geçirmelisiniz?

Farklı cinsler çok farklı zamanlarda olgunlaşır – cins ne kadar büyükse, o kadar geç olgunlaşır. Bu tablo, size miniğinizin yemek rejimini ne zaman değiştirmeniz gerektiğine dair bir fikir verecek:

Cinsin büyüklüğü Yetişkin mamasına geçmek için yaklaşık yaş
Ufak / küçük 9 ay
Orta 12 ay
Büyük 12-18 ay
Devasa 18-24 ay


Buradan hareketle, bir Malta Terrieri yaklaşık 9 ayda, bir Great Dane bunun en az iki katı daha uzun sürede olgunlaşır. Ancak köpek cinsleri bu çok fazla ve çeşitli iken, kesin bilgi elde etmek zordur. Minik köpeğinizin hangi kategoriye girdiğinden emin değilseniz veya cinsinde farklı büyüklükler bulunuyorsa, en iyisi tavsiye için veterinerinize veya cins kulübüne danışmaktır.

Minik köpeğinizin tamamen olgunlaşmadan önce maksimum büyüklüğüne ulaşacağını unutmayın. Bu yüzden, tam olgunluğa ulaştığında günde bir öğün yemeğe ihtiyaç duymakla birlikte, birkaç ay süre ile hâlâ yavru mamaya ihtiyaç duyar. Bu durum, minik köpeğinizin hâlâ kaslarının, eklemlerinin ve kemiklerinin tamamen gelişmesine yardımcı olan doğru besin dengesi ile beslenmesini sağlar.

Beklediğiniz gibi, büyüklüğü veya cinsi ne olursa olsun, yetişkin köpeğiniz için ideal besin formülünü Pedigree® çeşitlerinde bulacaksınız.

Pedigree® Pedigree®