Yavru köpeğinizin patileri özen ister.

Normal bir günde yavru köpeğin patileri pek çok şeyle karşılaşır: asfalt, beton, çamurlu çimenler, çakıllar ve muhtemelen kırık camlar. Köpeklerin ayak yastıkları sert ve sağlam olsa da, yavru köpeklerin ayak yastıkları henüz sertleşmemiştir; dolayısıyla yavru köpeğinizde patilerinin sağlığını takip etmelisiniz.   

Yürüyüşler sırasında patilerini kontrol edin  

Dışarıda olduğunuzda, yavru köpeğinizi patilerini kaldırması ya da yalaması açısından sürekli olarak gözlemleyin. Patisini kaldırması, yavru köpeğinizin oyun oynamak istediği anlamına gelebilir; ancak bir acı hissettiğini ve patisinde bakmanızı istediğini de anlatmaya çalışıyor olabilir.  Dışarıda yaptığınız bir gezintiden sonra, yavru köpeğinizin patilerine sivri objeler batıp batmadığını ya da yaralanma olup olmadığını inceleyin. Bir şey bulursanız, çıkarmak için cımbız kullanabilir ya da patisinin tahriş olduğunu ya da enfekte olduğunu görürseniz veteriner hekiminize danışabilirsiniz.    

Tüy ve tırnak bakımı   

Uzun tüyler kirleri gizleyebilir, bu nedenle yavru köpeğinizin parmakları ile tırnakları arasındaki tüylerin fazla uzamamasına dikkat edin. Yavru köpeğiniz kaldırım gibi sert yüzeylerde fazla vakit geçirmiyorsa, tırnakları çok uzadığında yürümenin onun için acı verici bir iş olabilmesi nedeniyle, zaman zaman tırnaklarını kesmesi için onu bir veteriner hekime götürmeniz gerekebilir.  

Tırnakların kesilmesi güç bir iş değildir; ancak veteriner hekiminizden ya da profesyonel bir köpek kuaföründen bunun nasıl yapıldığını göstermesini istemelisiniz; çünkü bir hata, yavru köpeğinizin bunun tekrarlanacağı konusunda endişelenmesine neden olabilir.  

Patiler için kış bakımı  

Yollardaki tuz ve ince çakıllar yavru köpeğinizin pati yastıklarını yakabilir – üstelik bunları yalarsa ağzı ve midesi de yanabilir. Bu nedenle eve döndüğünüzde yavru köpeğinizin patilerini bir havlu ile silin ve pati yastıklarının arasındaki tüm tuzu ve minik çakılları kontrol edin. Yavru köpeğinizin pati yastıkları kurumuş veya çatlamışsa, her gün vazelin sürmeniz de çok rahatlatıcı olacaktır.

Pedigree® Pedigree®