Minik köpeğiniz öksürüyor mu?

Köpek nezlesinin teşhisi ve tedavisi

İnsan yavrularına kıyasla, köpek yavruları daha şanslı, sağlıklı bir yaşam sürer. Ne var ki, onlar da yaygın nezleye – ya da köpek nezlesine – yakalanabilir. Köpek nezlesi, bir üst solunum yolları enfeksiyonudur ve genellikle çok ciddi bir hastalık olmasa da, buna hazırlıklı olmanızda yarar vardır.

Köpek nezlesi semptomları

öksürük genellikle tizdir ve sanki boğazına bir şey kaçmış gibi bir ses çıkar. öksürükler arasında, sıvı da kusabilir. Kuluçka süresi –minik köpeğinizin enfeksiyonu ilk kaptığı zaman ile semptomların görüldüğü zaman arasındaki periyot– genellikle 3 ile 10 gün arasıdır.

Bizlerde görülen nezle gibi, ciddiyet durumu ve süre köpekten köpeğe değişir ve hastalık birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Minik dostunuz hafif şiddette bir köpek nezlesine yakalandıysa, iştahı ve enerji seviyeleri çok fazla etkilenmeyecek, temel semptom yüksek sesle öksürük olacaktır. Ayrıca hapşırma ve burun akıntısı da görülebilir. Miniğiniz daha şiddetli bir köpek nezlesine yakalanmışsa, ateşi çıkabilir, yorgun ve bitkin olabilir ve iştah kaybı görülür.

Köpek öksürüğü aşısı

Tatile gidiyorsanız ve minik dostunuzu kafesine yerleştirecekseniz, köpek öksürüğü aşısı yapılması istenebilir. Birkaç haftada bir iki doz yapılması gerekir, bu yüzden planınızı önceden yapın.

Bulaşıcı

Köpek nezlesi çok bulaşıcı olduğu için, minik köpeğinizi öksüren köpeklerden uzak tutun. Minik köpeğiniz hastalığa yakalanırsa, onu en az bir hafta diğer köpeklerden ayrı tutun.

Tedavi

Bizdeki nezle gibi, minik köpeğinizin nezlesi de kendiliğinden geçecektir. çoğu kez, ilaçlı tedavi gerekmez – kesinlikle reçetesiz satılan öksürük ilaçları kullanmayın. Egzersizlerini azaltıp, dinlenmesini teşvik ederek iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz. Oyun yüzünden heyecanlanırsa veya aşırı yorulursa, öksürük nöbetine girebilir. Daima taze içme suyunun erişebileceği yerde olmasına ve köpeğinizi tozlu alanlardan veya öksürüğünü kötüleştirebilecek sigara dumanından uzakta tutmaya dikkat edin.

Pedigree® Pedigree®