Yavru köpeklerin ne kadar egzersize ihtiyacı vardır?

Çoğunlukla günde 2 kez yarım saatlik yürüyüşler yapılması tavsiye edilir. Ancak bu düzeni belirlerken yavru köpeğinizin büyüme hızını ve vücut şeklini de göz önünde bulundurmanız gereklidir.  

Çok fazla egzersiz yapan yavru köpeğinizi bekleyen tehlikeler  

Yavru köpeğiniz enerjisi bitmeyecek bir izlenim verse de, büyümesi için bol bol dinlenmeye de ihtiyacı vardır. Yavru köpeğiniz ne kadar büyükse, eklem hastalıklarına da o kadar yatkındır ve aşırı egzersiz yapmaları durumunda özellikle genç köpeklerde ciddi sağlık sorunları gelişebilir.

 Yavaş yavaş başlayın  

Çok hızlı bir başlangıç yaparsanız, sonunda hem siz hem de yavru köpeğiniz zorlanabilir ve yorulabilirsiniz. Yürüyüş sonrası bakım da önemlidir: sıcak günlerde gölge ve soğuk su, kış soğuğunda ise kestirebileceği sıcak, hava akımı olmayan bir yer sağlamanız gerekecektir.

Egzersiz derecesini ırka göre ayarlayın  

Chihuahua ırkı bir köpeğin,bir Border Collie ırkı bir çoban köpeğine kıyasla daha az bir yürüyüş ihtiyacı olacağı açıktır.  
Buldog, Boxer ve Pug gibi kısa burunlu bazı ırklar ise egzersiz sırasında kolayca nefes nefese kalabilir ve bunun yerine daha kısa süreli, ancak daha sık yürüyüşlere ihtiyaç duyabilir. (Köpeğiniz şiddetli bir şekilde hızlı nefes alıyorsa, nefes alışları düzensizse, sendeliyorsa veya neredeyse hiç nefes almıyorsa, onu derhal veteriner hekime götürün)

Eğitim de bir egzersizdir  

Düzenli egzersiz sadece yavru köpeğinizin vücudu için yarar sağlamakla kalmaz. Aynı zamanda onun sıkılmasını önleyerek agresif davranışlarını da engeller. Köpeğinizin egzersiz rutinine bol bol eğitim seansı dahil etmeniz, bunu gerçekleştirmenin harika bir yoludur.  

Yavru köpeğinize, sizi peşi sıra sürüklemek yerine tasma takılmış olarak yanınızda ""uslu uslu"" nasıl yürüyeceğini öğretmeniz de iyi bir fikirdir. Bunun nasıl yapıldığını görmek için Eğitim Akademisi videomuzu izleyebilir ve buradaki ipuçlarını uygulamayı deneyebilirsiniz.  

Oyuncaklar  

Top ve frizbi gibi oyuncaklar her ikiniz için de eğlencelidir.  
Ancak hiçbir şeyi yavru köpeğinizin ağzından hızlı bir şekilde birden çekmeyin; genç dişleri henüz sert oyunlara dayanamayabilir.   

Bir rutine bağlı kalmaya çalışın  

Sabah ve akşam saatleri çoğunlukla yavru köpeklerin en aktif olduğu, dolayısıyla onlara egzersiz yaptırmak için en iyi vakitlerdir - tabii mamasını yemeden önce. Hava kötüyse, yürüyüş süresini kısaltın; ancak yavru köpeğinizin rutinini kaybetmemesi için yürüyüşü atlamayın. Akşam saatlerinde yapılan bir yürüyüş de, siz de bunu yapmasına ihtiyaç duyduğunuzda, yavru köpeğinizin güzelce rahatlamasını sağlamalıdır.

Pedigree® Pedigree®