Buradasınız: Anasayfa > Köpek Bakımı > SSS

Makaleyi görüntülemek için konu seçiniz.

 • Davranışa dair SSS

  Köpeğinizin davranışlarıyla ilgili sorular yanıtlanmıştır Daha Fazlası >

  Sağlığa dair SSS

  Köpeğinizin sağlığına dair sorular yanıtlanmıştır Daha Fazlası >

Davranışa dair SSS

Yeni köpeğimi kedime nasıl tanıtabilirim?

Öncelikle endişelenmeyin, bu yapılabilir. Sadece bu yeni aile bireyini kedinize sakin, kontrollü bir şekilde tanıtmanız gerekir. Bu ikisini de kendilerini evde hissetmelerine yardımcı olur.

İlk 'merhaba' için evde bir kafes kullanmayı deneyin – köpeğinizi yiyeceği, suyu, yatağı ve birkaç sevdiği oyuncakla birlikte bu kafeste tutun. Kafesi evin en kalabalık kısmına yerleştirin. Bu şekilde köpeğiniz tüm olağan geliş gidişlere alışır ve kediniz de kendi kendine inceleme şansı bulur.

Her ikisi de birbirlerinin varlığına daha alışmış gibi göründüklerinde, köpeğinizin yiyeceği içerde iken, kedinizi kafesin dışında beslemeye çalışın. Böylece ikisi arasındaki yakın temas giderek daha rahat hale gelir.

Sonrasında, sakince onları kafes olmadan birbirlerine tanıtmaya çalışın. İlk birkaç buluşmada yardımcı olması için yanınızda başka biri olması iyi bir fikirdir. Nazikçe köpeğinizi kontrol edip onun ve kedinizin birbirlerine iyice bakmalarına ve birbirlerini koklamalarına izin verin. İşler pek dostane gitmemeye başlarsa, dikkat dağıtıcı olarak mamaları kullanın.

Sonraki birkaç gün içinde, köpeğinizi kafesinden daha fazla çıkarın ve etrafa iyice göz atmasına izin verin. İki ev arkadaşı dost olurken, onlar arasındaki teması arttırabilirsiniz ancak bir süre gözetime devam edin. Tehdit altında gibi hissetmeye başlarlarsa, her ikisi de güvenli yerlere erişim ister.

Sabırlı olun, bir süre sonra rahat ve mutlu bir ilişki içinde iyi anlaşan iki dost olacak.

Köpeğim, tuvalet eğitimi almış olmasına rağmen, evin içini ıslatmaya başladı – ne yapabilirim?

Yetişkin bir köpeğin evde zaman zaman ufak kazalar yapması olağan bir durumdur. Ancak bu durum sık sık oluyorsa, altta yatan bir sorun olabilir.

Öncelikle, hâlen tuvalete rahat erişimi olup olmadığını kontrol edin – yoksa, cevabınızı almış oldunuz.

Bazen yaşlı bir köpek mesane kontrolünü kaybedebilir. Artrit de hareket kabiliyetini zorlaştırabilir, bu durumda, bahçenize inen basamaklar varsa, belki bu basamaklar onu yavaşlatıyordur. Köpeğinizin hareket kabiliyetine dair hiçbir endişeniz yoksa veya bu 'ufak kazalar'ın tıbbi bir nedeni olabileceğini düşünüyorsanız, veterinerinizle konuşmaktan çekinmeyin. Genellikle bu durum başarıyla idare edilebilir.

Bu durumu açıklayabilecek birkaç davranışsal neden vardır, bunlar arasında aşağıdakileri sayabiliriz:

 • Heyecandan kaynaklanan idrar kaçırma
 • Stres
 • Tuvalet eğitiminde kısa süreli kesinti
 • Bölge işaretleme
 • Ayrılık kaygısı

Tekrarlarsak, bu zorlukları aşmak ve köpeğinizi yeniden normale döndürmek için yapabileceğiniz pek çok şey var. Veterinizle konuşabilir veya telefon numarasından Association of Pet Behaviour Counsellors [Köpek Davranışları Danışma Merkezi] ile irtibata geçebilirsiniz.

Ayrıca daima köpeğinizin 'kazaya' neden olduğu alanları biyolojik toz deterjan ve ılık su kullanarak vakit geçirmeden temizleyin. Aksi takdirde, bir köpek için gayet doğal olacak şekilde o bölgeyi belirleyip, tekrar tekrar kullanabilir!