Yetişkin ya da yavru köpeğinizle oynayacağınız oyunlar

Tıpkı yavru köpekler gibi bütün köpekler oyun oynamayı sever. Genç bir köpek sizinle birkaç kez güzelce oyun oynamadan günü bitiremez. Ancak daha ileri yaştaki köpekler yeni yollar keşfedebilir. Oyunlar genç ve yaşlı köpeklerin sosyalleşmesi ve temel itaat kurallarını eğlenceli bir şekilde öğrenmesi için harika bir fırsat sunar.  

İşte oyunlarınıza başlamanız için bazı temel kurallar:
 
• Küçük yavru köpeklerle dikkatli davranın; göründüklerinden daha narin olabilirler. 
• Çok fazla yarışma içeren ya da agresif oyunları tercih etmeyin – sert oynanan bir halat çekme oyunu köpeğinizin dişlerine zarar verebilir ve boğuşmalar köpeğinizin başka insanlara ya da başka köpeklere karşı agresyon göstermesine yol açabilir. 
• Hiçbir zaman çubuk ya da taşlarla oyun oynamayın - çubuklar köpeğinizin ağzında parçalanabilir, taşlar dişlerini kırabilir ya da yutulabilir.
• Hiçbir zaman plastik frizbilerle oyun oynamayın - köpeğiniz frizbiyi ağzıyla yakalamak için sıçradığında dönen disk dişlerine zarar verebilir. 
• Tenis toplarıyla oynamaktan kaçının - köpeklerin diş minesi insan dişlerine kıyasla daha incedir ve dişlerinin yüzeyine sürtünen liflerin etkisiyle kolayca aşınır.
• Öğrenmek için köpeğinizin sizi dinlemesi gereklidir - söylediklerinizi yapmazsa, oyun oynamayı bırakın ve onu bir süre görmezden gelin. 
• Oyun sırasında köpeğiniz sizi ısırır ya da tırnaklarını geçirirse, oyunu hemen bırakın ve sakinleşinceye kadar onu görmezden gelin.  

Oyuncaklar   

Özel olarak köpekler için yapılmış, dişleri için güvenli, yutamayacağı ve parçalayamayacağı oyuncaklar seçin.  
Köpeğinizle birlikte oyun oynayın.

Git getir
köpeğiniz "git getir!" ve "bırak!" oyunu ile işbirliği yapmayı ve kendini kontrol etmeyi öğrenebilir. Önde gelen köpek eğitimcileri, "git getir" becerilerinin her şeyin başlangıcı olduğunu söylüyor. Retriever ırkları tamamen bu becerileri nedeniyle yetiştirilir; ancak diğer ırkların çoğu da bu oyunu gerçekten sevecektir.  

Saklambaç
Bir kişi köpeği tutarken bir başka kişi de saklanır. İlk oyuncu (adı Melih olsun) saklandığında, ona "Melih nerede?  Melih'i bul!" diyerek onu bulmasını isteyin ve köpeğinizle birlikte evi dolaşın. Melih'i bulduğunda, ona bolca övgü ya da bir ödül maması verin. Etrafta dolaşıp adı söylenen her aile üyesini bulması pek uzun sürmeyecektir. Tazı ırkları bu oyunu oynarken harika vakit geçirecektir ve ayrıca büyük bir eviniz varsa çok yararlıdır!  

Bul onu
Bu oyun "saklambaç" oyunu ile aynı şekilde oynanır; ancak köpeğiniz sevdiği oyuncakları ya da ödül mamalarını bulur.  
Bu oyunu düzenli olarak oynarsanız, köpeğiniz pek çok yeni sözcük öğrenir.   

Heykel ol
Köpeğiniz bu oyun sayesinde ne kadar heyecanlı olursa olsun komutlara hızla yanıt vermeyi öğrenir. Köpeğinize tasma kayışını takın ve sizinle heyecanlı bir şekilde oynamasını sağlayın. Sonra birden bire ona iyi bildiği "otur" gibi bir komut verin. Hareketsiz ve sessiz kalmayı unutmayın. Gerekirse, söylediğiniz konuma geçmesi için köpeğinize yol gösterin.  Köpeğiniz oturduğunda, onu övün ve oyuna tekrar başlayın. Bunu sürekli olarak yaparsanız, ne olursa olsun size hemen itaat etmeyi öğrenecektir.

Pedigree® Pedigree®