Köpeğiniz patisini uzatıp tokalaşmayı öğrenebilir mi?

Burada köpeğinizin tanıştığı insanların üstüne atlamasını önlemek için kullanabileceğiniz bir başka yöntem bulacaksınız. Üstüne atlamak yerine patisini uzatarak tokalaşabilen bir köpek, her zaman konuklarınız tarafından sevilecektir! İşte evde yapacağınız çalışma.  

1. Bir ödül maması alın ve kapattığınız elinizde tutun. 
Köpeğinizin oturmasıyla, ödül mamasını kokusunu alabileceği, ancak göremeyeceği şekilde sıkıca tutun. Başını hafifçe çevirmesi için, elinizi köpeğinizin burnuna yakın, ancak vücudunun bir tarafına doğru tutun.  (Bu, köpeğinizin kaldırmasını isteyeceğiniz bacağı üzerindeki ağırlığı kaldırır). Köpeğinizi ödül mamasını alması için teşvik edin - köpeklerin çoğu patisiyle elinizi açmaya çalışacaktır.
  
2. Elinizi açın ve ödül mamasını almasına izin verin.
Patisiyle elinize dokunur dokunmaz elinizi açın ve onu bolca överek ödül mamasını almasına izin verin. Bunu birkaç kez tekrarlayın. Vücudunuzun iki tarafında değişiklik yaparak uyguladığınızda, köpeğiniz her seferinde doğru patisini kullanmayı öğrenmelidir. 
 
3. Bir komut ekleyin. 
Köpeğiniz bunu kolayca yaptığında, ödül vermeden önce sözlü bir komut eklemeye başlayın. Köpeğiniz patisiyle elinize dokunduğunda, "nasılsın?" gibi bir sözcük söyleyin ve ödül mamasını verin.
  
4. Diğer elinizi uzatın. 
Bir elinizde ödül mamasını tutarken, diğer elinizi açık olarak köpeğinizin kaldırmasını istediğiniz bacağına doğru uzatın. Köpeğiniz patisiyle açık olan elinize dokunur dokunmaz "nasılsın?" sözcüğünü söyleyin ve onu ödüllendirin. Bunu her iki patiyle birkaç kez tekrarlayın.
  
5. Alıştırma yapmaya devam edin! 
Alıştırma yapmaya devam ettiğinizde, köpeğiniz kısa bir süre içinde "nasılsın?" komutuna açık elinizi uzattığınız taraftaki patisini kaldırarak yanıt verecektir.


Köpeğiniz bu numarayı kolayca yapacak şekilde ustalaştıysa ve bir sonraki aşamaya geçmek istiyorsanız, daha fazla fikir almak için "Çak Bir Beşlik" isimli Eğitim videomuzu izlemeyi deneyebilirsiniz.

Pedigree® Pedigree®