Köpeğinizin kendine olan güvenini arttırın

Köpeğinizde bir güven eksikliği varsa, bu durum agresyona ve çekingenliğe yol açabilir. Kendine güveninin gelişmesi, köpeğinizin insanlarla ve diğer hayvanlarla iyi anlaşmasına yardımcı olacaktır. Ona yardımcı olmanızı sağlayabilecek yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz.  

Nelere ihtiyacınız var?
  
• Köpeğinizin yanında kendini rahat hissettiği gönüllü bir arkadaş ya da aile bireyi; 
• Biraz köpeğinizin sevdiği ödül maması ve  
• Tasma.  

Ne yapacaksınız?
  
1. Bir ödül maması verirken, köpeğinizin tasmasını takın. Arkadaşınızdan, sizden yaklaşık altı ayak kadar ötede durmasını isteyin. 2. "Merhaba de!" komutu verin ve köpeğinizle birlikte arkadaşınıza doğru yürüyün.  
3. Arkadaşınızın, köpeğinizle konuşmadan veya okşamadan ona bir ödül maması vermesini bekleyin. 
4. Dönüp köpeğinizi uzaklaştırırken, bir yandan da onu coşkulu bir şekilde övün.  
Bu oyunu, köpeğiniz "Merhaba de!" sözlerini duyduğunda arkadaşınıza yaklaşma isteği gösterinceye kadar sürdürün.  

Tekrarla, ödüllendir ve pekiştir
   
Köpeğiniz bu arkadaşla samimiyet kurduğunda, herkesi memnuniyetle karşılayıncaya kadar, bu oyunu farklı – ama yine de tanıdık – arkadaşlar ve aile bireyleriyle deneyin.  
Bunun ardından, aynı oyunu köpeğinizin tanımadığı bir kişiyle de oynamayı deneyebilirsiniz  (Stres oluşturabilmesi nedeniyle, arkadaşın köpeğinize bakmaması ya da dokunmaması gerektiğini unutmayın). Arkadaşların görevi yalnızca ona yaklaştığınızda köpeğinize bir ödül maması vermektir ve bunu yaptıktan sonra köpeğinizle birlikte hemen oradan uzaklaşmalısınız.   

Başarı: kendine güvenen bir köpek
  
Sonunda köpeğiniz uzaklaşma isteğine direnecektir. Bu, onun insanlara yaklaşırken kendini daha rahat hissettiğinin göstergesidir. Oyunda size yardım eden arkadaşınız, artık köpeğinize bakıp ya da hafifçe sırtını okşayıp ikinci bir ödül maması verebilir.  

Köpeğiniz hala huzursuzsa, bir önceki aşamaya dönün ve ilk ödül mamasından sonra uzaklaştırmaya devam edin.

Pedigree® Pedigree®