Davranış sorunuyla nasıl başa çıkarsınız

Tüm köpekler yaramaz olabilir; ancak bazıları daha yaramazdır. 
Erken dönemde verilen eğitim, yavru köpeklerin doğruyu yanlıştan ayırt etmeyi öğrenmesine yardımcı olabilmektedir. Kurtarılan köpeklerin erken dönemde önemli bir ilgi şansı bulamamış olabileceklerini unutmamalısınız. Örneğin; bu köpekler, yavru oldukları dönemde insanlarla ya da başka köpeklerle tanışarak yeterince sosyalleşmemiş olabilir ya da eğitimden mahrum kalmış olabilir. Bu köpekler güvensizlik ve huzursuzluk nedeniyle can sıkıcı, aşırı gürültücü ya da yıkıcı olabilir. Köpeğinizin bu şekilde davranmasının nedenini öğrenerek, onun sorunlu davranışını düzeltmesine yardımcı olabilirsiniz.  

Sorunlu davranışı tetikleyen bazı faktörler:
  
• Yalnız kalma 
• Otomobil yolculuğu 
• Korku ve sinirlilik 
• Gürültü ve durumla ilişkili davranışlar 
• Irk özellikleri   

Yalnız Kalma 

Köpekler sürü hayvanlarıdır ve arkadaşlıktan hoşlanırlar. Bu nedenle arkadaşlıktan mahrum kaldıklarında, bazıları yıkıcı davranış, uluma ya da tuvaletini yapma gibi yollara başvurur. Bu yöntem çoğunlukla can sıkıntısını, ilgi arayışını ya da güvensizlik ve huzursuzluğu azaltır
.  
• Köpeğinizin canı sıkılıyorsa, hem onunla birlikte olduğunuzda hem de yanında olmadığınızda zihnini meşgul eden oyunlar ve oyuncaklar bulmak için zaman ayırın.  
• İyi davranışı övmek ve kötü davranışı görmezden gelmek zor olabildiği kadar önemlidir. Havlama ya da mızmızlanma gibi zararlı bir davranışa tepki gösterdiğinizde, köpek ilgi çektiğini düşünür. Bu nedenle aynı şeyi tekrar yapar. Sonra yine tekrarlar.  
• Evcil bir köpeğin aşırı derecede korunması ile güvensiz bir köpeğin desteklenmesi arasında ince bir çizgi vardır. Köpekle birlikte zaman geçirerek, bağımsızlığını kazanması için ona nazikçe yol gösterin.  

Otomobil yolculuğu 

Otomobil yolculuğu sırasında ortaya çıkan sorunlar sıklıkla iki tiptedir:
- Otomobili ayrılık ya da veteriner hekime yapılan stresli ziyaret ile ilişkilendiren huzursuz köpekler ve otomobili heyecan verici yolculuklarla bağdaştıran aşırı heyecanlı köpekler. Zaman ve sabırla her ikisiyle de başa çıkabilirsiniz. Köpeğinizi harekete, sese ve kokuya alıştırmak için küçük yolculuklardan yararlanın.  

Korku ve sinirlilik

Köpekler yavru oldukları dönemde, onları farklı sesler ve ortamlara alıştırmak önemlidir. Çamaşır makinesinden araba alarmlarına, oyun parkından üniformalı insanlara kadar her şeye.

 - Küçük yaşta bunlarla ne kadar çok karşılaşmasını sağlarsanız, daha sonraki yaşamında huzursuzluğunu o kadar azaltırsınız. Kurtarılan köpekler erken dönemde bunlarla karşılaşmamış olabilir; dolayısıyla sinirli olduklarında, kendilerine ait olan yerde güvenlerini kazanabilmeleri için sakin bir ortama ihtiyaç göstereceklerdir.  

Gürültü ve durumla ilişkili davranışlar
 
Özellikle ergenlik dönemine girdiklerinde, köpekler sizi test edecektir; ancak sakin, tutarlı bir sahip olarak, köpeğinize doğru davranışları öğreterek, uzun dönemdeki sorunları önleyebilirsiniz.  

Irk özellikleri
 
Farklı ırklar, farklı davranışlara eğilim gösterir. Bazıları koruma, bazıları av, bazıları ise çoban köpeğidir. Doğru ve uygun bir eğitim ve sosyalleşme sağlayabileceğinizden emin olmak için, seçtiğiniz köpek ırkı konusunda bol bol araştırma yapmanız önemlidir.  

Köpeğinizin davranışları sizi endişelendiriyorsa, erken dönemde yardım almalısınız. Veteriner hekiminizle konuşun ya da köpeğinizi aldığınız yardım kuruluşu ile iletişime geçin.

Pedigree® Pedigree®