Aşırı havlamayı önleme yöntemi

Köpekler ilgiyi sever. Havlamanın harika bir ilgi çekme yolu olduğunu da hemen keşfederler. Hatta havlamalarına karşı sizin de ona bağırmanızı sağlayabilirlerse, durum daha da eğlenceli hale gelmiş olur. Havlama fazla enerji harcamalarını sağlayan bir şey de değildir; dolayısıyla havlamaya da devam edecektir. Ve yine devam... Yine devam...

Sizi hırsıza karşı uyaran bir şey olsa da, köpeğiniz her gün havlamaya devam ediyorsa, bu durum hem siz hem de komşularınız için son derece stresli olabilir. Neyse ki köpeğinizi bazı sesler ya da olaylar karşısında havlamaması için eğitebilirsiniz. İlginç olan, köpeğinize komutla havlamayı öğretmenin ilk aşama olmasıdır.  

Köpeğinize komutla havlamayı öğretme
  
Çoğunlukla köpeğinizin havlamasına yol açan bir şey yapın - telefonu çaldırmak ya da kapı ziline basmak gibi. Havladığında, bir yandan 'konuş' sözcüğünü tekrarlarken bir yandan da onu övün. Köpeğiniz bu sözcükle havlama arasında bağlantı kurduğunda, onun sadece komutunuzla havlamasını sağlayabileceksiniz.  

Peki onun havlamasını nasıl durduracaksınız?
  
Köpeğinize 'konuş' ve 'sessiz ol' sözcüklerini öğrettiğinizde, sessiz kalması için herhangi bir anda 'sessiz ol' demeniz yeterli olmalıdır. Unutmamanız gereken tek şey, köpeğinizin motivasyonunu sürdürmek için doğru olanı yaptığında onu büyük bir coşkuyla övmektir.  Şimdi tekrarlayın, ödüllendirin ve pekiştirin - artık daha sessiz bir köpeğiniz var.   

Köpeğinize, siz dışarıya çıktığınızda havlamamayı öğretme
  
Son aşama, köpeğinize, onu yalnız bırakarak evden ayrıldığınızda havlamamayı öğretmektir. Bunu yapmak için, dışarıya çıkıp geri dönüyormuş gibi yapmanız gibi yapmaya ve bunu defalarca tekrarlamaya hazır olmanız gerekecek.  
Dışarıya çıkar gibi yapmadan hemen önce, köpeğinize 'konuş' ve 'sessiz ol' rutinini öğretin ve onu bol bol övün. Evden çıktıktan sonra tekrar içeriye girin ve sessiz olduğu için onu övün. Bir sonraki denemenizde dışarıda daha uzun bir süre geçirin. Bu şekilde devam edin.  

Bunları yaparken yakalanırsanız, komşularınız sizin çıldırdığınızı düşünebilirler; ancak eğitimi tamamladığınızda bunun için mutlu olacaklarından emin olabilirsiniz.

Pedigree® Pedigree®