Buradasınız: Anasayfa > Diş Bakımı > Diş Bakımı SSS

Sıkça Sorulan Sorular

 • S: Tüm köpekler zamanla diş eti hastalığına yakalanmıyor mu? Bu yaşlandıkça meydana gelmiyor mu?
  Y: Tüm köpekler diş eti hastalığına yakalanmaz ve yakalananlarda da aynı yaşta meydana gelmez. Kanişler ve Yorkshire Terriyerleri gibi küçük cinsler, küçük bir ağız içinde birbirine yakın birçok diş barındırırlar, dolayısıyla bu hastalığa yakalanmaya daha yatkındırlar. Ufak cinste bir köpeğiniz varsa, veterinerinizin köpeğinizin dişlerini düzenli olarak – yılda en az bir kere kontrol etmesini sağlayın.
 • S: Köpeğimin ağzı kötü kokuyor. Buna diş ve diş eti problemleri sebep olabilir mi?
  Y: Köpeklerde kötü ağız kokusu genellikle diş eti hastalığından kaynaklanmaktadır – plak oluştuğu için, içindeki bakteriler nefese kötü bir koku verir. Fakat bazen kötü ağız kokusu, böbrek yetmezliği veya diyabet gibi diğer sebeplere de bağlı olabilmektedir. Köpeğinizin ağzının kötü koktuğunu fark ederseniz, bir veterinere kontrol ettirin.
 • S: Plak ve tartar arasındaki fark nedir?
  Y:Beyaz renkli bakteri topluluğundan oluşan tabaka yani plak, diş eti hastalığının bir nedenidir ve kötü ağız kokusuna ve diş çürümesine sebep olabilmektedir. Tartar ise (bazen kalkulus veya diş taşı olarak da bilinir) dişe yapışmış sert, kireçlenmiş bir plaktır. Tartarın sert yüzeyi daha çok plağın oluşması için idealdir. Tartar sadece genel anestezi altında köpeğin diş taşlarını temizleyerek çıkarılabilmektedir. Köpeğinizin dişlerini tartarsız tutmak plağın giderilmesini kolaylaştırmaktadır – dişlerinin ve diş etlerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır.
 • S: Köpeklerde, insanlarda olduğu gibi diş problemlerine sebep olan şey şeker midir?
  Y: Köpeklerin ağzı, tahmin edebileceğiniz gibi bizim ağzımıza benzememektedir. Köpeklerin salyaları farklı maddeler içermektedir, dolayısıyla çok şeker yediğimizde oluşan aynı tipte diş çürükleri meydana gelmez. Diş eti hastalığı köpeklerde gerçek bir sorundur, dolayısıyla plak ve tartar oluşumunu engellemek yaşlandıklarında da diş etlerini sağlıklı tutmak için önemlidir.
 • S: Köpeğim henüz bir yavru; şimdiden dişlerine dikkat etmeli miyim? Diş eti hastalığı sadece yaşlı köpeklerde oluşan bir problem değil mi?
  Y:Diş eti hastalığının zaman içinde kötüleştiği doğrudur, dolayısıyla yaşlı köpeklerde daha sık görülen bir problemdir. Ancak diş eti hastalığı genelde Yorkshire Terriyerleri ve Kanişler gibi türlerde görece daha genç yaşlarda başlamaktadır. Hangi köpekte olursa olsun, diş eti hastalığı başladığı zaman hızla ilerleyebilir. Dolayısıyla tüm köpeklerin dişlerinin ve diş etlerinin evde kontrol edilmesi ve yılda en az bir kez veteriner tarafından incelenmesi gerekmektedir.
 • S: Köpeklerde diş ağrısı oluyor mu? Köpeğimin davranışlarının değiştiğini fark ettim, bir problemin belirtisi olabilir mi?
  Y: Evet, köpekler diş ağrısı çekebilir. Kırık diş veya diş çürümesi gibi diş hastalıkları, diş veya diş oyuğu içindeki sinirleri etkilediğinde acıya sebep olabilmektedir. Ağız içindeki iltihaplı veya enfeksiyonlu alanlar oldukça ağrılıdır ve ileri derecedeki diş eti hastalıkları çok acılı olabilmektedir. Köpekler genelde acılarını göstermemeyi denerler, dolayısıyla diş ve diş eti problemleri her zaman yeme alışkanlıklarındaki bir değişimden anlaşılmaz. Genelde ağızdaki acının dışarıdan görülebilecek hiçbir belirtisi yoktur. Köpeğiniz farklı davranışlar sergiliyorsa veya ağızdaki acısına dair açık belirtiler gösteriyorsa, problem muhtemelen şiddetlidir ve mümkün olan en kısa süre içerisinde köpeğinizi veterinere götürmeniz gerekir.
 • S: Doğadaki hayvanların dişleri temizlenmiyorken neden benim köpeğiminki temizlenmeli?
  Y: Köpekler, atalarımız kurtları ilk kez evcilleştirdiğinden beri birçok alanda evrim geçirmiştir. Köpeğiniz doğadaki vahşi hayvanlardan oldukça farklıdır ve farklı ihtiyaçları vardır. Ve vahşi hayvanlar bile diş eti hastalığına yakalanabilmektedir!
 • S: Köpeğimin dişlerini temizlemeye çalıştım fakat ya diş fırçasını ısırıyor ya da daha kötüsü beni! Bundan nasıl kaçınabilirim?
  Y:Köpeğinizin dişlerini fırçalamak her zaman kolay değildir, özellikle de köpeğiniz buna alışık değilse. Prosedürü yavaş yavaş, bunu günlük rutinin bir parçası haline getirerek uygulamanız gerekmektedir.

  Öncelikle, köpeğinizin ağzının sizin tarafınızdan incelenmesine alışmasını sağlamakla başlayabilirsiniz. Günde iki kez, sadece başını tutarak ve iyi davranırsa ödüllendirerek beş dakika harcarsınız. Daha sonra buna alıştığında, dudaklarını kaldırıp dişlerine bakarsınız.

  Diş fırçasını ağzına sadece bunu yapmanızdan rahatsız değilse sokun ve başlarda biraz fırçalama ile başlayın. İki-üç saniye boyunca fırçalayın ve bunu yaparken köpeğinizi övün. Köpeğiniz bu prosedürden hoşlanırsa, bunu tekrar yapmanıza izin verecektir.

  Konu ile ilgili veterinerinize de danışabilirsiniz, o da size doğru tekniği gösterecektir.