Whippet

Yüzyıllardır avcıların en iyi yardımcılarındandır ve farklı türlerle çiftleştirilip geliştirilmiştir. Daha büyük, daha ağır köpekler ayı ve kurt avında, daha hızlılar tavşan ve geyik avında kullanılmak üzere yetiştirilmişlerdir ve bu genellikle Greyhound cinsi olmuştur. Çünkü Greyhound’lar daha küçük ve sınırlı alanlarda avı yakalamak konusunda daha başarılıdır. 18. Yüzylın sonunda, orta boylu koşu köpeklerine onun adı verilmiştir –whippet ya da snap- ve ülkenin kuzeyindeki işçiler tarafından bakılmışlardır. Genellikle tavşan avı ya da yarışlarda kullanılmışlardır. Onlara bu dönemde “fakirlerin Greyhound’u” demişler ama onun bakımı için çok fazla para harcamışlardır, hatta bazen aile içinde en iyi bakılan ve en çok para harcanan canlı olmuştur. Onun yarışlarda kazanması için en önemli şey hızı olduğu için bu kadar özen gösteriliyordu. Greyhound’ların içinden en iyi dişiler ve en hızlı köpekler seçilip geliştirilerek Whippet’lar üretilmiş ve bugünlere getirilmiştir. 

Genel Bakış

Ortalama boy kilo

44-51 cm. boyundadır.

Bakım Gereksinimleri 

Huy 

İdeal bir aile köpeğidir ve çok iyi bir arkadaştır. Genelde dişilerinin erkeklerine göre daha sıcakkanlı ve itaatkar olduğu söylenir. Ancak tamamen tam tersi geçerlidir çünkü erkekleri daha çok söz dinler ve sizinle dolaşmayı daha çok sever. 

Diğer evcil hayvanlarla uyumluluk 

Diğer köpeklere karşı saldırgan değildir. Çok hızlı koşabilen tüm köpekler gibi o da bir kavgaya katılmaktansa derhal kaçmayı tercih eder. 

Karar Zamanı

İdeal sahibi 

Hemen hemen herkes.

Ortalama ömür 

14 yaşına kadar yaşayabilirler. 

Pedigree® Pedigree®