Shar-Pei

2000 yıl önce Çin’de yetiştirilmeye başlanan bir türdür. Kökeni kesin olarak bilinmemekle beraber Güney Çin, Tibet ya da Dah-Lel olabilir. Shar-Pei, ‘kum renkli’ anlamına gelir. Onun karakteristik buruşuk derisine bu ad verilmiştir. Koruma ve sürü köpeğidir. Çin komünist rejime geçtiği zaman, köpekler için bir vergi çıkarıldı ve bu bir çiftçinin ödeyemeyeceği kadar yüksek bir miktardı, 1947’de vergiler düşürüldü ve böylece bu köpekler alınabilmeye başlandı. 1978’de ise, dünyanın en ender bulunan köpeği olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı. 

Genel Bakış

Ortalama boy kilo

46-51 cm ila 20 kg civarındadır. 

Bakım Gereksinimleri

Huy

Eğitime ihtiyaç duyan zeki köpeklerdir. Bazen yabancılara karşı kendini beğenmiş ve mesafeli olurlar. Özgür, asil ve ağırbaşlı bir türdür. 

Diğer evcil hayvanlarla uyumluluk

Shar-Pei’ler işçi köpeklerdir ve herhangi başka ‘sportif’ bir kategoride yer almazlar. Hemcinsleriyle karşılaştığında agresif olabilir. Her köpeğin ayrı bir huyu olabilir. Bazıları oldukça sessiz ve sakinken bazıları avcılık iç güdüsüyle daha saldırgan olabilir. Çocuklarla ve birlikte büyüdüğü diğer hayvanlarla iyi anlaşır.

Karar Zamanı

İdeal sahibi

Aile içinde herkesle iyi anlaşır ancak tek bir kişiyi kendine sahip seçer. Onun ihtiyaçlarını karşılayacak ve onunla doğru düzgün ilgilenebilecek bir sahip ister. Düzenli yürüyüşlere, sosyalleşmeye, sevgiye ve ilgiye ihtiyacı vardır. 

Ortalama ömür

10-12 yaşına kadar yaşarlar.  

Pedigree® Pedigree®