Schnauzer

Çok eski bir ırktır. Avusturyalı Tyrol’ün orijinal sürü köpeğidir. 1492 tarihli resimlerde ve duvar örtülerinde modern Schnauzer’ler resmedilmiştir. Ayrıca 1620’de Almanya Mecklenborg’da yapılan heykellerde, o da vardır. ‘Schnauzer’ adı, aslında ilk önce 1879’da Hanover’da sergilenen kıvırcık tüylü pincher’lar için ikinci isim olarak kullanılmıştır. Çalışkanlığı ve korumacılığı sayesinde 15. ve 16. Yüzyıllarda kentten kente giden tüccarlar tarafından koruma köpeği oarak kullanılmışlardır. Minyatür ve Dev Schnauzer’ler, Standart’lardan türetilmiştir. 

Genel Bakış

Ortalama boy kilo

Üç ayrı Schnauzer türü vardır.

Standart Schnauzer: En çok bilinen orijinal türdür. Omuzlarına kadar 43-49 cm’dir. Dişileri daha kısa olabilir. Gri ve siyah olmak üzere iki renklidirler (en çok bilinen rengi budur). 
Dev Schnauzer:Üçü arasındaki en iri türdür. Omuzlarına kadar 63-71 cm’dir. Koruma ve polis köpeği olarak yetiştirilmiştir. Genellikle siyah renklidir. 
Minyatür Schnauzer: Belki de en popüler olan türdür. Diğer küçük köpekler gibi oyuncak köpek muamelesi görmekten nefret eder. Çünkü büyük bir köpek kadar güçlüdür. Böcek avcılığı yapması için yetiştirilmişlerdir. Küçük olmasına rağmen çok iyi bir koruma köpeğidir. Omuzlarına kadar 31-36 cm’dir. Gri, siyah-gümüş ve siyah olmak üzere üç ayrı renktedir ama en yaygın olanı grisidir. 

Bakım Gereksinimleri

Huy

Atik, canlı ve her zaman gelişime açık bir köpektir. Zeki ve meraklıdır, çoğu zaman insan gibi düşünebilir. Tipik özellikleri arasında sadık ve ailesine bağlı olması, çocuklarla iyi anlaşması, saldırgan olmaması, iyi bir koruma köpeği olması, yabancılara karşı mesafeli duruşu sayılabilir. Çift katmanlı bir kürke sahip olduğu için düzenli olarak bakılıp taranmalıdır. Yüzündeki tüyler de ona özgü başka bir ayırıcı unsurdur. Ağzının etrafındaki tüylerin de düzenli olarak taranması gerekir. 

Diğer evcil hayvanlarla uyumluluk

 

Karar Zamanı

İdeal sahibi

Bir Schnauzer aldığınız zaman, hem sizin hem onun için, hayat boyu sürecek yeni bir dönem başlar. Eğer onunla evinizi ve hayatınızı paylaşmaya hazır değilseniz, almadan önce iyice düşünmelisiniz, belki de size uygun bir köpek değildir. Bir çocuk gibi sürekli ilgi ve sevgi ister ve karşılığında size sadık bir arkadaş olur. 

Ortalama ömür

Genellikle sağlıklı ve uzun ömürlü köpeklerdir. Standard Schnauzer 13, Mini Schnauzer 15, Dev Schnauzer 12 yaşına kadar yaşayabilir. 

Pedigree® Pedigree®