Rodoslu Ridgeback

Yüzyıllar önce Güney Afrika’ya gelen beyazlar avlanmak için bu türleri tercih etmiştir. Sırtındaki tüyler, omurgasına paralel şekilde uzanır ve diğer tüylerinin tersine doğru devam eder. Avcılar, yanlarında ava götürdükleri köpeğin ne kadar önemli bir rolü olduğunu bilirler. Ringeback’ler de yıllardır yakalama konusundaki gelişmiş içgüdüleri sayesinde Afrika’da kullanılmaktadır. Bu cinsin kökeni tam olarak bilinmese de, yine avcı olan Küba Bloodhound’u ile Hottentot karışımı olabileceğine dair tahminler vardır. Hızlı, güçlü, cesur ve sadıktırlar. Ne yazık ki, bu cins için ‘Aslan Köpeği’ yakıştırması yapılmıştır çünkü bazı avlarda, ölü aslanların yanında görülmüşlerdir ancak bu onların aslanları öldürdüğünü kanıtlamaz, çünkü zaten hiçbir köpek bir aslanı avlayacak ya da onu ölderebilecek nitelikte olamaz. 

Genel Bakış

Ortalama boy kilo

61-69 cm ila 32-36.5 kg civarındadır. 

Bakım Gereksinimleri

Huy

Çok sevimli bir doğası vardır, kendine tek bir sahip seçer ama iyi bir aile üyesi de olur. Çok sıcakkanlıdır ve size güvenir, izin verirseniz ayak ucunuzda ya da kucağınızda yatar. Sevildikçe sadakati artar. Saldırgan olmamasına rağmen yabancılara karşı uzaktır ve önce insanlardan bir adım bekler, ona göre karşılık verir. Zekidir ve her şeyi kolayca öğrenir. Aile içindeki aktivitelere katılmaktan keyif alır. İyi bir koruma köpeği olur, havlayarak davetsiz misafirleri caydırmaya çalışır. 

Diğer evcil hayvanlarla uyumluluk

Diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşır ancak eğitime ihtiyacı vardır. 

Karar Zamanı

İdeal sahibi

Rodoslu Ridgeback’ın herkese uymayan bazı özllikleri olabilir. Özgür bir doğası vardır, siz ona bir komut verdiğinizde istediğiniz şeyi yapmayabilir. Sizinle eşit bir durumda olmak ister, ona köleymiş gibi davranmamanız gerekir. Çocuklarla çok iyi anlaşır ancak büyük ve güçlü bir köpek olduğundan, yaşlı kişiler için dolaştırması zor ve tehlikeli olabilir. 

Ortalama ömür

10-12 yaşına kadar yaşayabilirler. 

Pedigree® Pedigree®