Puli

Macaristan’ın en bilinen köpeğidir ve 10. Yüzyıldaki Macar istilasından beri varlığı bilinmektedir. 1000 yıldan fazla zamandır, uzun günler boyunca ve zorlu Macar ovalarında birlikte çalışabildikleri için Macar çobanlarının hayatlarının bir parçası olmuştur. Bu dayanıklılıkları ve özel tüyleri, zoologlar ve köpek severler tarafından araştırmalara konu edilmiştir. Puli, bu yüzden çok önemli bir milli semboldür. 

Genel Bakış

Ortalama boy kilo

37-44 cm ila 10-15 kg civarındadır. 

Bakım Gereksinimleri

Huy

Orta boylu, hareketli ve uzun kıvırcık tüyleriyle dikkat çeken bir köpektir. Tüyleri, o 4 yaşına geldiğinde yere kadar, hatta köpeğin önü arkası neresi belli olmayacak kadar uzayabilir. Zekidir ve eğitimleri kolaydır. İyi ve sadık bir aile köpeğidir. Yabancılara karşı sert ve saldırgan olabilir, bu belki bu türün en kötü huyudur. Ama ailesine çok bağlıdır ve her zaman yanlarında olmak ister. 

Diğer evcil hayvanlarla uyumluluk

Diğer hayvanlarla anlaşmakta sorun yaşamaz ama yavruyken diğerleriyle tanışıp sosyalleşmesi gerekir. Lider olmayı seven bir doğası vardır. Yetişkin köpekler, hemcinsleriyle bazen bu konuda problem yaşayabilir.

Karar Zamanı

İdeal sahibi

Hareketli olduğu için ev dışında yaşaması daha uygundur. Zeki ve oyuncudur. Eğitimi kolaydır, söz dinler. 

Ortalama ömür

15 yaşına kadar yaşayabilirler. 

Pedigree® Pedigree®