Mastiff

Kökeni çok eskiye dayanır, belki binlerce yıl öncesine. Genel olarak insanları ve bölgesini korumak için kullanılmışlardır. Bugünse harika bir aile köpeğidir.

Mastiff/Bulmastiff ayrımı:


100 yıl önce, avcılar için hem sadık hem güçlü ve korumacı bir köpeğe ihtiyaç duyuyorlardı ve böylece Mastiff’i yetiştirmeye başladılar, ancak sonra da daha hızlı olan Bullmastiff geliştirildi. Bugünse Bullmastiff ayrı bir türdür. Ayrıca Mastiff daha büyük ve uzundur. 

Genel Bakış

Ortalama boy kilo

Çok büyük bir köpektir. Hatta bir tanesi, ‘dünyanın en ağır köpeği’ olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na bile girmiştir. Erkekler, dişilerden daha iridir. Yetişkin bir Mastiff, 60-100 kg arasındadır ve normal duruşta başı, bir insanın beline kadar gelebilir. 

Bakım Gereksinimleri

Huy 

Çok sadık ve nazik köpeklerdir. Çocuklarla çok iyi anlaşır  ancak her zaman sizin gözetiminizde olmasında fayda vardır. Hassastırlar ve sahipleriyle birlikte olmayı severler. Koruma köpeği olmaya uygun değildir ancak eve gelen yabancıları size anında haber verir. Görüntüsü ve havlaması bile yabancıları korkutacaktır. Eğitime hızla cevap verir çünkü çok akıllıdır. 

Diğer evcil hayvanlarla uyumluluk

Mastiffler diğer hayvanlarla iyi anlaşır, özellikle de birlikte büyümüşlerse.

Karar Zamanı

İdeal sahibi

Ortalama ömür

8 ila 10 yıl yaşayabilirler. 

Pedigree® Pedigree®