Maremma Sürü Köpeği

İtalya’nın iki ana bölgesinden gelmişlerdir: Abruzzi (burada ona Postore Abruzzese denir) ve Maremma (burada ona Pastore Maremmano denir). Bu cinsin temel görevi, koyun sürülerini kurt ve ayılardan korumaktı. Bugün de onu diğerlerinden ayıran temel özelliği ‘bağımsız ve ne yapacağına karar verebiliyor’ oluşudur.

Genel Bakış

Ortalama boy kilo

Erkekler 73 cm/40 kg, dişiler 60 cm/30 kg civarındadır. 

Bakım Gereksinimleri

Huy 

Tipik bir sürü koruma köpeğidir, bu konuda doğuştan iç güdüsü vardır. Ailelerine karşı dost ve sadıkken yabancılara karşı serttirler. Çocukları severler ama yine de eve yabancı çocuklar geldiğinde gözünüzü üzerinden ayırmamalısınız. Seslerini ve bedenlerini korkutmak için kullanırlar ama saldırgan değillerdir. 

Diğer evcil hayvanlarla uyumluluk

Evde kedilerle ve dışarıda büyükbaş hayvanlarla gayet iyi anlaşır. Eğer koruma için kullanılacaksa küçük yaşta eğitilmelidir ancak kendisine zarar verecek davranışlardan da kaçınılmalıdır. Ayrıca evde tek başlarına bırakılmamalıdır. 

Karar Zamanı

İdeal sahibi

Farklı olmayı seven kişiler için uygun olabilir. Kendi kendine olmayı sevdiği gibi ailesiyle birlikte olmayı da sever. Lider konumunda olmayı sevse de ona eşit ve adil davranmanızı ister. Her zaman gülümseyen yüzüyle size çok iyi bir dost olacaktır. 

Ortalama ömür

12 yaşına kadar yaşayabilirler. 

Pedigree® Pedigree®