Irish Setter

Irısh Setter’ın kökeni tam olarak bilinmemektedir ancak spaniel ailesinden geldiği bilinir. İspanya’dan İrlanda’ya getirilmişler ve Britanya isyanında İspanyollar’a yardımcı olmuşladır. Esas rengi kızıl ve beyazdır. ‘Set’ oyunlarında onlar kullanıldığından dolayı ‘setter’ adını almışlardır. Avlanan ya da tuzağa düşen kuş ve diğer hayvanları bulup getirebilirler. Ateşli silahlar kullanılmaya başlanınca onlara olan ihtiyaç da azalmış ve hatta zamanla yok olmuştur. 

Through selective breeding the rich, mahogany red colour we know today was derived. Irish Setters were originally used to ‘set’ game, hence the name ‘setters’. They found upland birds and crouched down close to their find so that the hunter could come and throw a net over dogs and birds. When firearms were introduced, this practice was discontinued, as the hunter wanted a dog that pointed, flushed game and hunted with an upright stance. 

Genel Bakış

Ortalama boy kilo

Erkekler 70 cm/32 kg, dişiler 58 cm/24 kg olmalıdır. 

Bakım Gereksinimleri

Huy

Özgür, sevimli bir kişiliği olan harika bir köpektir. Girişken, sempatik ve iyi huyludur, güçlü bir avcılık iç güdüsü vardır.

Diğer evcil hayvanlarla uyumluluk

İyi.

Karar Zamanı

İdeal sahibi

Aktif bir köpek olduğu için düzenli olarak dolaştırılması ve iyi bakılması gereklidir. 

Ortalama ömür

10-14 yaşına kadar yaşayabilirler. 

Pedigree® Pedigree®