Clumber Spaniel

Newcastle Dükü ve onun oyuncuları tarafından yetiştirilmiştir. Adını da Nottingham’daki Clumber Parkı’ndan almıştır. Dük ve oyuncuları onu, avlanmak için kullanmıştır. Beyaz kürkü ile bodur gibi görünse de oyunlarda rahatlıkla saklanmasına yarar. 

Genel Bakış

Ortalama boy kilo

Dişiler 25 kg/46 cm, erkekler 36 kg/50 cm olmalıdır.

Bakım Gereksinimleri

Huy 

Oldukça sevimli, uyumlu ve bakımı kolay bir köpektir. Sahibini ve ailesini memnun etmeyi sever ancak sert bir eğitim yerine çevresindeki diğer köpekleri ve sahiplerini izleyerek neyi nasıl yapması gerektiğini gözlemlemeyi, bu şekilde öğrenmeyi sever. 

Diğer evcil hayvanlarla uyumluluk

Clumber’ların avcılık duygusu bazı küçük memeliler ve kuşlar üzerinde kabarabilir. Ama güvenliklerini sağladığınız sürece evde uyumlu bir yekilde yaşayabilirler. Pek çok köpek türüyle iyi anlaşır ancak korkutucu olanlardan uzak durur. Bu yüzden ona zarar verebilecek köpeklerle aynı evde tutmamalısınız. 

Karar Zamanı

İdeal sahibi

Onun beden dilini anlayabilecek, düzenli olarak ilgilenebilecek, şefkatli insanlar tarafından bakılmalıdır. Günde iki kere dışarı çıkıp dolaşmalı, her hafta taranmalı ve iki ayda bir temizlenmelidir. Çimli bir bahçe veya sınırlanmış bir alana ihtiyacı vardır. Parklarda dolaşmak ona, sahibiyle ilişki kurması açısından iyi gelir. Eve alışmakta sorun çekmez ama dışarıda kendine ait bir kulübede kalması sağlığı açısından daha iyi olabilir. 

Ortalama ömür

13-15 yaşına kadar yaşayabilirler. 

Pedigree® Pedigree®