Avustralyalı Kısa Tüylü Sürü Köpeği

1830’ların başlarında Avustralya’nın zorlu koşullarında çalışması için köpeklere ihtiyaç vardı. Aslında bu köpekler de yıllardır farklı türlerle çiftleştirilip en iyi formuna ulaştırılmaya çalışılarak bugüne kadar gelebilmiştir. Sonuçta üç çeşit köpek türü ortaya çıkmıştır. İlki Dingo ile Smithfield karışımıdır ve bugün bile hala genleri devam etmektedir. Daha sonra onlardan türetilen cins ile düz tüylü Collie çiftleştirilerek daha çalışkan bir tür elde edilmiştir. 

Genel Bakış

Ortalama boy kilo

43-51 cm ila 18-22 kg arasındadır. 

Bakım Gereksinimleri

Huy

Sadık, cesur ve sürüleri kontrol edebilen doğal bir yeteneğe sahiplerdir. Yabancılara karşı şüpheci ve ailesini koruyan bir köpektir. Saldırgan değildir ama eğer rahatsız edilirse kavga etmekten çekinmez. 

Diğer evcil hayvanlarla uyumluluk

Diğer hayvanlara yavaş yavaş alıştırılırsa sorunsuzca anlaşabilirler. Bunu en iyi yolu da birbirlerini görüp koklamalarına izin vermek ama ilk karşılaşmada yanlarında olup onları kontrol etmektir. Birkaç hafta içinde birbirlerine tamamen alışmış olacaklardır. 

Karar Zamanı

İdeal sahibi

Aktif bir köpeğe bakabilecek herkes ona iyi bir sahip olabilir. Çocukları çok severler ancak onlarla yalnız ve kontrolsüz şekilde bırakılmamalılardır. Yaşlı kişiler bu cinsin bakımını biraz zor bulabilirler. 

Ortalama ömür

15 yaşına kadar yaşayabilirler. 

Pedigree® Pedigree®