Buradasınız: Anasayfa > Bir Köpek Bulmak > Köpek Cinsleri > Bernese Dağ Köpeği

Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda, aşağıdaki köpeği düşünmenizi öneririz:

Bernese Dağ Köpeği

Bu seçim size uygun mu? Buradan kontrol edebilirsiniz >
Sınıf: Tümü
Ebat: Tümü
Ortalama boy/kilo: Erkeklerin 50 kg/70 cm, dişilerin 34 ila 40 kg/60 cm olması sağlıklıdır.
Huy: Çok yönlü bu çiftçi köpekleri zorlu koşullarda da evde de yaşayabilir. Gelişimi biraz yavaştır ama kendine güvenir, iyi arkadaştır ve korkusuzdur. Genelde sakindir, durup dururken bir şeylere sinirlenmez.
Ortalama ömür: 12 ila 14 yaşına kadar yaşayabilirler.
Köken: Bernese’lerin ataları 2000 yıl önce Romalı askerlerce işgal edilen İsviçre’ye getirilmiştir. Bugün hala İsviçre’nin bazı köylerinde çiftçilerin yanında çalışırlar. Berne’de bekçilik ve sürücülük yaparlar. Bazı ayrıcalıklı köpekler, 1907’de köpekseverler tarafından kurulan kulüpte rehabilitasyon programına alınmıştır. Böylece pek çok kişi tarafından benimsenmiştir.
Tarihçe:
Diğer evcil hayvanlarla uyumluluk: Ailenizin bir üyesi olarak gayet uyumludur. Birlikte büyüdüğü diğer hayvanlarla da iyi anlaşır.
Lütfen not edin: Bernese’lerin sürü içgüdüsü hareket eden şeylere veya çocuklara karşı bir tehlike oluşturabilir. Bununla ilgili olarak doğru eğitimin verilmesi gerekir.
İdeal sahibi: Bu cinsin köpekleri çok hızla büyüdükleri ve çok aktif oldukları için çocuklarla hep oynamak isterler. Ancak sürü içgüdüsü, özellikle çok küçük çocukları olan aileler için bir problem yaratabilir.