Kısırlaştırma

Kısırlaştırmaya ilişkin bilgiler  

Köpeğinizi çiftleştirerek yavru almayı planlamıyorsanız, onu kısırlaştırmalısınız. Bu, istenmeyen doğumları önlemenin basit bir yoludur ve onun sağlığı açısından fayda sağlar.  

Dişiler için kısırlaştırma:
   
Çiftleşme dönemine girdiğinde, erkek köpeklerin istenmeyen ilgisini önler. 
Çiftleşme döneminde dişilerin yılda iki kez geçirdiği kanamayı engeller, istenmeyen gebelikleri önler.
Yalancı gebelikleri engeller.
Köpeğinizin meme tümörleri gibi hastalıklara olan yatkınlığını azaltır.
 
Erkekler için kısırlaştırma (kastrasyon olarak da adlandırılır):
   
Dişileri aramak için serbest dolaşma isteğini azaltır. Çevrede yaşayan dişi köpeklerin istenmeyen gebeliklerinin önlenmesine yardımcı olur. Üste çıkma gibi istenmeyen bazı cinsel davranışlar göstermesini engeller.
Testis kanseri gibi sağlık sorunları riskini azaltır.  

Ne zaman kısırlaştırılır?

Dişiler çoğunlukla ilk çiftleşme mevsiminden önce ya da bundan üç ay sonra kısırlaştırılır. Dolayısıyla beş ila altı aylık yaş, veteriner hekiminizle konuşmanız için iyi bir dönemdir. Erkekler, yaklaşık olarak yedi-sekiz aylık olduklarında başarılı bir şekilde çiftleşebilir; bu nedenle yavru köpeğiniz altı aylık olduğunda veteriner hekiminizle konuşmalısınız.
  
Pek çok insan evcil hayvanlarını kısırlaştırmayı düşünme konusunda biraz hassas davranır - ve insanlar düşüncelerini sıklıkla ""onlar için doğru olan bir kez yavruları olması"" gibi sözlerle ifade eder. Bir operasyon kimse için pek hoş bir deneyim olmasa da, yavru köpeğiniz sizin kadar hassas olmayacaktır ve operasyon geçirmesi köpeğinizin daha uzun bir süre hayatta kalması anlamına gelebilir. Bu nedenle deneyimli bir yetiştirici olmadığınız taktirde, kesinlikle köpeğinizi kısırlaştırmanızı öneriyoruz.  

Bakım ve dinlenme 

Operasyondan sonraki haftada yavru köpeğinize daha fazla özen göstermeniz gerekecektir - dikişlerinin temiz ve kuru olup olmadığını kontrol edin. 
Operasyon sonrası bakım için veteriner hekiminizin tavsiyelerine uymayı unutmayın.

Pedigree® Pedigree®