Aşı Uygulamaları

Yavru köpeğinizi koruyun  

Yavru köpekler; gençlik hastalığı, enfeksiyöz köpek hepatiti, parvovirüs ve kuduzu da içeren bir dizi kötü enfeksiyonlara karşı savunmasızdır. Yavru köpeklerin hala anneleriyle birlikteyken, verilen anne sütündeki antikorlar onlara geçici bir koruma sağlar.  

Yavru köpeğiniz sütten kesildiğinde, ikinci aşının uygulanmasından sonraki döneme kadar başka köpeklerle bir araya gelemez - ya da başka köpeklerin bulunabileceği bir yerde oyun oynayamaz.  

Yavru köpeğinizin ilk aşısı 8 haftalık olduğunda uygulanmalıdır. Bu uygulamayı, 2 ila 4 hafta sonra uygulanacak ikinci bir aşı izlemelidir. Dolayısıyla yavru köpeğinizi eve getirdiğinizde, ona uygulanan aşılarla ilgili bilgileri aldığınızdan emin olmalısınız - şimdiye kadar hangi aşılar uygulandı ve bundan sonra uygulanması gerekenleri takip etmelisiniz.

Olabilecek en kısa süre içinde bir veteriner hekime yavru köpeğinizin muayenesini yaptırmalısınız. Veteriner hekimler, sağlık ve bakımla ilgili her tür sorunuz için size yardımcı olabilir, dolayısıyla bir soru listesi ile kapısını çalma konusunda endişeniz olmasın.  

Tüm köpekler için yılda bir kez uygulanan tekrar dozları   

Köpeğinizin sağlığını korumak için, her yıl bir tekrar dozu gerekli olacaktır.

Köpeğime niçin aşılar uygulanması gerekiyor?  

Aşılar köpeğinizi hastalıklara karşı korur; bu hastalıkların bazıları yaşamı tehdit eder ve diğer köpeklerden kolayca bulaşabilir. 

Köpeğinizin ilk aşısı normal olarak yaklaşık 8 haftalık olduğunda ve ikinci dozu da 10-12 haftalık olduğunda uygulanacaktır. Yavru köpeğiniz, 2 hafta sonra uygulanan ikinci aşı dozu etkisini gösterinceye kadar tam bir koruma altında olmayacaktır. Bundan sonra, köpeğinizin bağışıklığını korumak için yılda bir kez pekiştirici aşı dozlarının uygulanması gereklidir.  

Barınaklarda kalan köpekler, eğitimdeki köpekler veya köpek gösterileri gibi etkinlikler yoluyla başka pek çok köpekle temas halinde olan köpeklere köpek öksürüğü (kennel cough hastalığı) aşısı uygulanması da önerilmektedir. 

Parvovirüs – aşı uygulamalarının önemi  Parvovirüs yüksek düzeyde enfeksiyöz ve son derece tehlikeli bir virüstür. Yavru köpeklerde bağırsak, lenf dokuları ve kemik iliğini etkiler ve hızla iştah kaybı, ateş, kusma ve tedavi edilmemesi durumunda yavru köpeklerin %90'ından fazlasında ölüme neden olur.  
Parvovirüs, köpeğinize aşı uygulatmanın ve aşı uygulanıncaya kadar onların diğer köpeklerle ya da dışkılarıyla temasını önlemenin bu kadar önemli olma nedenlerinden yalnızca bir tanesidir. Enfeksiyonun yayılması için köpekler arasında doğrudan temas olması şart değildir - virüs bir yıl boyunca toprakta kalabilir ve dolayısıyla toprağın teması bile yeterli olabilir.  

Köpeğinize parvovirüs bulaştığından kuşkulanıyorsanız, hızla harekete geçmelisiniz. Bir veteriner hekim, hastalığı daha hızlı tedavi edebilir; böylece kalıcı zararı daha az olacaktır.

Pedigree® Pedigree®