Pireler

Pire en yaygın köpek parazitidir. Bunlar ciddi kaşıntı ve alerjik reaksiyona neden olur ve hatta şerit kurtları bulaştırabilir. Peki bir sorun haline gelmeden pireleri nasıl belirleyebilir ve onlardan nasıl kurtulabilirsiniz?  

Pire tanısı  

İlk olarak belirtileri fark etmeyi öğrenin:   
- sürekli kaşınma; 
- deride kuruluk; 
- alerjik bir rahatsızlık ve 
- poposunu, kuyruğunu ya da kalçasının iç kısmını ısırma. 

Köpeğiniz bu belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa, derisini - özellikle kuyruğuna yakın kısımları - ve yatağını incelemelisiniz. Enfeksiyon varsa, minik siyah parçacıklardan oluşan küçük kümeler bulacaksınız. Bunlar pire dışkılarıdır. Emin olmak istiyorsanız, bunların bir bölümünü suya koyun - içlerindeki kan, suyu pembeye boyayacaktır.   

Sanırım köpeğimde pire var - ne yapmalıyım?
  
Veteriner hekiminiz, köpeğinize zarar vermeyen uygun bir pire tedavisi verebilir. Başka köpekleriniz ya da bir kediniz varsa, aynı anda onlara da pire tedavisi uygulamayı unutmayın.  

Aktif olarak gördüğünüz pire, durumunun yalnızca küçük bir kısmı olacaktır. Yumurtaları görmek çok güçtür; dolayısıyla köpeğinizi tedavi etseniz dahi, halılar ve yatakta hala yumurtaların bulunması olasıdır. Veteriner hekiminizden ev için etkili pire spreyleri satın alabilirsiniz.  Pireler sıklıkla şerit kurt larvaları taşıdığından, köpeğinize parazit tedavisi uygulamayı da unutmamalısınız.   

Pire tedavisi
  
Pirelerin bu kadar yaygın bir sorun olması nedeniyle, günümüzde çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Seçiminiz köpeğinizin tedaviye gösterdiği tepkiye, yoğunluğun derecesine ve uygulamak istediğiniz tedavi yoluna bağlıdır.  

Pireleri önleme
  
Köpeğinizin pirelere yakalanmasını önleyemezsiniz. Ancak tüylerini her gün taramanız, bunları erken dönemde yakalamanızın en iyi yoludur. İnce dişli bir pire tarağı kullanın ve bulduğunuz pireleri sabunlu suya atarak boğulmalarını sağlayın.

Pedigree® Pedigree®