Kulak akarları

Kulak akarları, köpeğinizin kulak kanallarında yaşayabilen ve kulak kiri ve diğer salgılarla beslenen çok küçük, yengece benzeyen parazitlerdir. Kulak akarları çoğunlukla ısırmaz, ancak ciddi enflamasyona ve rahatsızlığa neden olabilir. Sıkıntı oluşturmamalarına ve dirençli olmamalarına karşın, kolaylıkla teşhis edilebilirler ve onları evde tedavi edebilirsiniz.  

Dikkat etmeniz gerekenler
   
Köpeğiniz sürekli başını sallıyor ya da kulaklarını çok fazla mı kaşıyor? Kulaklarından koku gelip gelmediğini ya da öğütülmüş kahveye benzer tanecik görünümünde kalın, sert bir madde görüp göremediğinizi kontrol edin. Eğer bunlar varsa, muhtemelen köpeğinizin kulak akarları vardır.
  
Veteriner hekiminizi ziyaret edin
  
İlk olarak sorunun bir enfeksiyondan kaynaklanmadığını kesinleştirmek için veteriner hekiminizi ziyaret edin. Tanınızı doğrulaması halinde, veteriner hekiminiz köpeğinizin kulaklarını temizleyecek ve akarlara karşı bir kulak damlası reçete edecektir. Kulak akarlarından tamamen kurtulmanız 4-6 hafta sürecektir - ancak takip etmekten vazgeçmeyin; akarlar köpeğinizin kuyruk kökü gibi daha uzak başka bir yere yerleşebilir.  

Bu nedenle köpeğinizin tüm vücudu için ve ayrıca sahip olduğunuz diğer tüylü evcil hayvanlar için pire tozu ya da spreyi kullanmanız gerekecektir.

Pedigree® Pedigree®