Köpeğinizin tüy bakımı

Günlük tüy bakımı rutini oluşturmanız iyi bir fikirdir - bu, tüylerine özen göstermenizin yanı sıra, köpeğinizle aranızda bir bağ oluşması için de harika bir yoldur.  

Her gün fırçalanması köpeğinizin kendini harika hissetmesini sağlar, ölü tüyleri ve kirleri uzaklaştırır. Köpeğinizin büyüklüğüne ve tüylerine uygun şekilde tasarlanmış bir fırça seçin.

Tüy bakımı, köpeğinizin tırnaklarını, gözlerini, kulaklarını ve dişlerini kontrol etmeniz için de iyi bir fırsattır.  

Tırnak kesme
  
Köpeğiniz sık sık beton gibi sert yüzeylerde yürüyorsa, çoğunlukla tırnakları fazla uzamayacaktır.  Aksi takdirde, köpeğinizin rahat yürüyebilmesi için tırnakların düzenli olarak kesmeniz gerekecektir. Bir tırnak makası edinin ve veteriner hekiminizden ya da profesyonel bir köpek kuaföründen bunu nasıl yapacağınızı göstermesini isteyin.  

Gözler ve kulaklar
  
Köpeğinizin gözleri ve kulakları her zaman temiz olmalıdır. Gözlerinin etrafını nemli pamukla nazikçe temizleyebilirsiniz.  Kulakları da aynı şekilde temizleyin, ancak pamuğun çok derine girmemesine dikkat edin; bu bölge hassastır.  

Dişler ve diş etleri
  
Günlük bir rutin oluşturmanız, köpeğinizin dişleri ve diş etleri için önemlidir.  
Diş bakımı bölümümüzde, köpeğinizin dişlerinin fırçalanmasına ilişkin bir kılavuz bulacaksınız. Yavru köpeğiniz 14 haftalık olduğunda ve geçici dişleri (süt dişleri) çıkmaya başladığında, onun için Pedigree® Puppy Tubos kullanabilir ve daha sonra yavru köpeğinizin kalıcı dişleri çıktığında, yaklaşık olarak altı aylıktan itibaren, diş taşı oluşumunu azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmış olan Pedigree® DentaStix  kullanarak diş ve diş eti sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Tüylerin kesilmesi
  
Terrier ve Poodle (minyatür kaniş) gibi dalgalı (kıvırcık) tüylü köpeklerde, tüylerin 6 ila 8 haftada bir kısaltılması gereklidir. Cocker Spaniel gibi yumuşak tüylü köpekler, 3 ayda bir traş edilmelidir. Ancak yine de her ırk birbirinden farklıdır; bu nedenle emin değilseniz, veteriner hekiminizden ya da profesyonel bir köpek kuaföründen ırkınız konusunda bilgi alın.

Pedigree® Pedigree®