Stres altındaki bir köpek nasıl yönetilir?

Köpekler de bizim gibi, tanımadığı durumlarla karşılaşmanın baskısıyla stres hissedebilir. Stresini nasıl anlayacağınızı öğrenerek, onun bunlarla başa çıkmasına ve daha güvenli olmasına yardım edebilirsiniz.   

Veteriner hekim ziyareti ya da yeni evetaşınma gibi alışık olmadığı durumlar köpeğinizde stres oluşturabilir. Hızlı ve kesik kesik nefes aldığını, çok tüy döktüğünü ya da patilerindeki yastıkların terlediğini fark edebilirsiniz. Ona güven vermek için olumlu bir ses tonu kullanarak ve komutlara yanıt vermesi için çekici ödüller vererek, yeni ortamda sakinliğini korumasına yardımcı olabilirsiniz.  

Yabancılar da köpekler için stres verici olabilir. Köpeğiniz ağzını kapatarak, bakışlarını çevirerek ve kuyruğunu ve kulaklarına aşağıya indirerek tepki verebilir. Köpeğinizin rahatlamasına yardımcı olmak için, yabancının yanında durun ve köpeğinize bir ödül maması uzatın. Yabancıyla birlikte köpeğinize doğru yürüyün, onun ödülü almasına izin verin - daha sonra tekrar geriye gidin. Birkaç tekrardan sonra köpeğiniz rahatlamaya başlamalıdır.  

Fazlasıyla stresli bir durumda - çok daha büyük bir köpekle karşılaşması gibi - köpeğiniz kuyruğunu bacakları arasında sıkıştırabilir, sızlanma sesleri çıkarabilir, çiş yapabilir ya da saklanmaya çalışabilir. Mümkün olduğunca fazla sayıda yeni köpekle tanışmasını sağlayarak köpeğinizin güvenini yavaş yavaş arttırabilirsiniz. Erken dönemde sosyalleşme bunun için yardımcı olacaktır.  

Köpeğinizdeki kontrol altına alınamayan stres şikayeti devam ediyorsa, profesyonel bir eğitmenden yardım alabilirsiniz.

Pedigree® Pedigree®