Buradasınız:

Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda, aşağıdaki köpeği düşünmenizi öneririz:

Avustralyalı Kısa Tüylü Sürü Köpeği

Bu seçim size uygun mu? Buradan kontrol edebilirsiniz >
Sınıf: Tümü
Ebat: Tümü
Ortalama boy/kilo: 43-51 cm ila 18-22 kg arasındadır.
Huy: Sadık, cesur ve sürüleri kontrol edebilen doğal bir yeteneğe sahiplerdir. Yabancılara karşı şüpheci ve ailesini koruyan bir köpektir. Saldırgan değildir ama eğer rahatsız edilirse kavga etmekten çekinmez.
Ortalama ömür: 15 yaşına kadar yaşayabilirler.
Köken: 1830’ların başlarında Avustralya’nın zorlu koşullarında çalışması için köpeklere ihtiyaç vardı. Aslında bu köpekler de yıllardır farklı türlerle çiftleştirilip en iyi formuna ulaştırılmaya çalışılarak bugüne kadar gelebilmiştir. Sonuçta üç çeşit köpek türü ortaya çıkmıştır. İlki Dingo ile Smithfield karışımıdır ve bugün bile hala genleri devam etmektedir. Daha sonra onlardan türetilen cins ile düz tüylü Collie çiftleştirilerek daha çalışkan bir tür elde edilmiştir.
Tarihçe:
Diğer evcil hayvanlarla uyumluluk: Diğer hayvanlara yavaş yavaş alıştırılırsa sorunsuzca anlaşabilirler. Bunu en iyi yolu da birbirlerini görüp koklamalarına izin vermek ama ilk karşılaşmada yanlarında olup onları kontrol etmektir. Birkaç hafta içinde birbirlerine tamamen alışmış olacaklardır.
Lütfen not edin: Bazen etrafı rahatsız edebilecek kadar çok ses çıkarabilir, eğer boş yere havlıyorsa onu mutlaka uyarmalı ve bunu yapmaması gerektiğini öğretmelisiniz. Eğer koruma çitiniz alçak seviyedeyse üzerinden atlayıp kaçabilir, bu yüzden özellikle evde olmadığınız zamanlarda güvende olması için önlem almalısınız.
İdeal sahibi: Aktif bir köpeğe bakabilecek herkes ona iyi bir sahip olabilir. Çocukları çok severler ancak onlarla yalnız ve kontrolsüz şekilde bırakılmamalılardır. Yaşlı kişiler bu cinsin bakımını biraz zor bulabilirler.